YAY BURCUNDA 🌝 DOLUNAY

Bugün gökyüzünde Yay burcunda bir dolunay gerçekleşiyor. Güneş ve Ay’ın birbirine karşıt açı yaptığı Dolunay zamanı hayatımızdaki bitişleri ve hasat zamanını temsil eder ve yaşamdaki tekâmül sürecimizde yardım eder.

Değişken yapıdaki burçlar olan Yay ve İkizler arasında gerçekleşen bu dolunay gerçek ve teori arasındaki dengeyi bulmamız için hepimizi harekete geçiriyor. Yüksek eğitim, felsefe, din, uzun mesafeli yolculuklar ve inançlarımızı temsil eden 9.evin yöneticisi olan Yay burcu Astroloji’de gökyüzünün en büyük gezegeni Jüpiter tarafından yönetilir. Ve Jüpiteri tek kelime ile anlatacak en iyi söz ancak “inanç” olabilir.

Jüpiter gezegeni Kasım 2018 tarihinden beri yöneticisi olduğu Yay burcundaki seyrine Mart 2020’ye kadar devam ediyor ve hayattaki anlam arayışımızı ve inançlarımızı sorguluyor. Yay Dolunayı ile ortaya çıkacak olan bu tepki Jüpiter’in yaşamlarımızda yarattığı etkiyi ise adeta çifte katlıyor.

Yay burcu sembolü olan ♐️“yukarı bakan ok” aslında hedefini arayan bir oktur. Ve bir okun yönlenmesine destek olabilecek tek şey ancak bir hedefin kendisi olabilir. Hedeflerimiz ise kalbimizde önce ve sadece bize anlam ifade etmesi gereken inandığımız değerledir. İnanç yoksa değer yargımız olmaz. Hedeflerimiz yolda kaybolur.

Yay burcu glifindeki yukarı bakan okun sembolü gibi, deneyim olmadan ortaya koyulmuş bir bilgi ancak sınırları belli olmayan bir okun ucu gibidir.

Hedefini bilmeyen bir okçunun, oku gökyüzüne doğru boşluğa bırakmasına benzer bir şekilde, eğer okun gidecek yönü yoksa havada uzaklaşarak yok olmaya mahkumdur. Hedeflerimize giden okumuza ancak gelecekte gözümüzü kestirdiğimiz bir nokta üzerinden yön verebiliriz. Hedefler yaşamdaki sınırlarımızı belirlememizde yardımcı deneyimsel araçlarımızdır. Akıl da bir ok gibidir ve gelecekteki bir hedefe doğru yöneltildiğinde bizi gelişime yönlendirir. O yüzden bu dolunayda ortaya çıkacak olan olaylarda yüksek aklımızı nereye yönlendirdiğimiz çok önemlidir.

İkizler burcundaki Güneş bize somut düşünceyi anlatırken, Yay burcunda bulunan Ay ise soyut düşünceyi anlatır. İnsan hem soyut hem somut bir varlıktır.Bununla birlikte soyutluk ve somutluk kaynaklarımızı besleyen tek şey sadece düşünme, kavrama ve anlama yetimizi besleyen yüksek aklımız olabilir.

“Akıl” bizi neyin iyi ve doğru, neyin yanlış ve kötü olduğu bilgisine ulaştırır.

Rodley Collin’in dediği gibi;

“İnsanın deliliği ve anormalliği özü ile kişiliği arasındaki uzaklıktan doğmaktadır. Bir insan kendisinin ne olduğunu daha fazla bildikçe, akıllılığa daha fazla yaklaşır. Kendisi hakkındaki hayali, gerçekte ne olduğundan uzaklaştıkça, daha fazla delirir.”

Yay’ın hedefini kestirdiği yerden onu şaşırtacak tek şey sahip olduklarının yerine gelecekte daha iyi başka bir opsiyona sahip olabileceğini varsaymasıdır. Ve bu da okun yönünü karıştırıp hedefini kaybetmesini kolaylaştırır.Hayaller, gerçekliğe giden yolu bazen şaşırtır. Yaşamda karşımıza çıkan opsiyonlar baştan çıkarıcı bir tercih değil, hedefimizi sağlamlaştıran yapı taşları olmalıdır.

Bu dolunayda kendimizi hedefimizi bize şaşırtacak olan durumlar ve insanlar içinde bulmamız ise bir şans değil, bizi deneyimle öğrenmeye teşvik eden kapının kendisidir. #closingcycles 🚪

Dolunay Astroloji’de bitişleri ve sonlanmaları ifade eder. Yay burcu dolunayı, önceden deneyimlemediğimiz ve gözlerimizi kamaştıran bir opsiyon ile maceraya atılmamızı kolaylaştırır.Her şey çok parlak gözükse de Oğlak burcundaki Satürn ve Plüto kavuşumu akıl tutulmamızı kontrol altına almamızı sağlayacak bu parlak etkiye karşılık bir tepki yaratacaktır.Bu maceranın yaşamlarımızın hangi alanını etkileyeceğini ve hangi alanlarda inançlarımızın sorgulanacağını kişisel doğum haritalarımızda dolunayın gerçekleştiği evlerimize bakarak öğrenebiliriz.

İnsanoğlu sezgi, içgüdü ve his yoluyla algıladığı ve kavramlaştırdığı olgulara olan inancı sayesinde yol alır.

İnançlarımız içsel ve dışsal deneyimlerimiz üzerinden gelişerek ihtiyaçlarımızı dile getirmemize yardım eden ve hayatın içinden geçmemizi sağlayan yaşam araçlarımızdır.

Yay burcunun dokunduğu yeri genişleten etkisi bu dolunay yapmak istediklerimizi olduğundan daha kolay ulaşılabilir hissettirir. Kendimizi hedeflerimize çok yaklaşmış hissetsek de Yay burcu yöneticisi olan Jüpiter geri hareketinde olduğundan bu dolunayın bize sunduğu tüm fırsatlar 12 Ağustos 2019 tarihinde Jüpiter düz hareketine geçtiğinde geri alınabilir. Ya da geri hareket sırasında tekrar değerlendirmemiz gereken konuları gündeme getirerek yaşamda içinde büyüme ve genişleme hevesimizi yükselttiği yerden hedefimizi yönelttiğimiz okun ucunu kırabilir.

Bu dolunayda alacağımız kararları yüksek aklımız ile iyi değerlendirmek bu yüzden çok önemlidir.

Yay ♐️burcundaki dolunay içgüdüsel bilgimizi ve sezgilerimizi kullanarak deneyim üzerinden yaşamımızda son vermemiz gereken enerjilere artık yön vermemizi istiyor.

Varoluşumuzun anlamını hedeflerimize bağlı olarak geliştirecek olan Yay dolunayı yüksek aklımızın deneyim olmadan ortaya koyduğu inançlarımızı sorguluyor. Kendi hayat görüşümüzü deneyimlerimiz üzerinden yaratmamıza yardımcı olacak olayları hayatımıza getiriyor.

Eğer gerçek hedeflerinizden sizi uzaklaştıracak noktalarda kendinizi bulmak istemiyorsanız bu dolunayın enerjisine dikkat edin.

Yaşama hedefi, yaşamaya neden bulacak sebepler verir. Umutlar, hayaller hep yaşama sebebidir. 🙇‍♀️❦🙇‍♂️

Fakat sebep bulmak için önce bir şeye gerçekten bir şeye inanmak gerekir. 🙏

Bu dolunayın sizde aradığınız Jüpiter etkisini yaratmasını istiyorsanız deneyiminiz yoksa bile yolunuza hislerinizle ve içsel bilginizle devam edin.

Gözleriniz ileriyi görmese de, hislerinizden bir pusula yaratın.

İçgüdü en büyük silahtır.🔫 unutmayın.

Hepimize, hayatı yaşam hedefleriniz üzerinden deneyimlediğiniz ve yaşamaya sebeplerinizin bitmediği bir dolunay enerjisi dilerim.

Yay Burcu Dolunay yazımı en sevdiğim yazar olan Paolo Coelho’nun Yay burcu dolunayı için çok uygun bulduğum “DÖNGÜLERİN KAPANIŞI” isimli yazısıyla bitirmek istiyorum.

❤️ Sevgi, akıl ve umutla.

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZCope 2019