KOÇ BURCUNDA ⚫️ ADALETİ ARAYAN DOLUNAY

Dolunay bitişler ve sonlanmalar ile ilgili olduğundan bugünlerde dengemizi bulmakta zorlanıyoruz. Koç enerjisi kendi başına müdahale edilmesi ve yönetilmesi yeterince zor bir enerji yaratıyor. Bu denkleme dolunayın yoğun enerjisi eklendiğinde kontrol dışına çıkmak hepimiz için daha kolay hale geliyor.

Koç dolunayının bu zapt edilmesi zor enerjisini, karşı aksında bulunan Terazideki güneş gibi nezaket ve ahenkle dengelemeye çalışmak en yüksek faydamıza olacaktır.

Yaşam iki zıt kutbun etkileşimi neticesinde anlam kazanır.

Koç -Terazi aksı Zodyak’taki ilk eksendir. Ve bu eksendeki burçlar ilişkilerle ilgili olarak Ben-Biz dengesini temsil eder.

♈︎ Koç burcunun simgesi yukarı doğru uzanan bir filiz gibidir, Dolunay zamanının kış gündönümüne geçtiğimiz bu günlerde meydana gelmesi tesadüf değildir.

Doğada bile mevsimlerin değiştiğini bize haber veren bu dolunay, bu ekinoks zamanında hayatımızda da bazı değişimlere neden olacaktır. 🌱

Koç, burçlar kuşağının ilk burcu olarak yeni bir döngünün başlangıcını anlatır ve burçlar arasında kendini ifade etmek adına liderlik güdüsünü içimize ilk o koymuştur. Tüm burçlardan önce kendini sanki yanan bir ateşin içine atmış ve kendinden bir enerji yaratmıştır.

Astrolojide yükselen burç dediğimiz 1. Evimizi Koç burcu temalarında kimliğimizi nasıl ortaya koyduğumuzu ifade eder. Özümüze ait karakteristik özelliklerimizi bu ev aracılığı ile ortaya koyarız.

Peki bitişler ve sonlanmaların yaşandığı bir dolunayda Koç enerjisi ile yeni başlangıçlar yapmak nasıl mümkün olur?

Yaşamda çatışma hep mevcuttur, hayatımız kendi istek ve ihtiyaçlarımızla, değer verdiğimiz şeylerin istek ve ihtiyaçları arasında denge kurmakla geçer.

Ben — Biz eksenindeki Koç ve Terazi arasındaki çatışma buradan gelir.

KOÇ “Peki ya BEN?” derken,

TERAZİ “BEN seninle varım, BİZ” der.

İlişkileri farklı uçlarda deneyimleyen bu iki karşıt burç arasında bir dolunay varsa konumuz tabii ki, kendimizi karşımızdakine nasıl ifade ettiğimiz olacaktır.

Güneş’in 23 Eylül’de Terazi burcuna geçmesiyle Sonbahar ekinoksu başladığından 6 aylık yeni bir sürece girmiş bulunmaktayız.

Terazideki Güneş ilişkilerde adalet ve barış ihtiyacımızı artıracaktır. Koç burcu dolunayı ile bu süreçteki etkiler önce biraz ortalığı karıştıracak sonra ilişkilerimiz niyetimize göre tekrar yapılanacaktır.

“Barış için Savaş” bu dolunayın en temel mesajıdır.

Savaşmak burada Koç burcuna bırakılmışken, adaleti sağlamak ise Teraziye kalmıştır. İlişkilerde adaletli bir şekilde nasıl savaşılacağını bilmek için dürüst ve cesaretli bir şekilde davranmak önem kazanacaktır.

Çünkü zaten insanlık için savaşmaya tek değer şey “adaletin” kendisidir.

Dolunayı oluşturan Koç burcunun karşı aksı olan Terazi burcu, fiziksel kaynaklarımızın ve yaşamdaki değer ve sevgi anlayışımızın simgesi olan Venüs gezegeni tarafından yönetilir.

Ve insanların savaşı genelde değer verdikleri şeyler ve inançları içindir.

Akrep burcuna geçen Merkür gezegeni iletişim ve sözel ifadenin bu dönemde derinleşeceği bir süreçte olduğumuz ile ilgili bilgi veriyor. Akrep Merkür, yalnızca doğrular konuşulduğunda karşısındakini dinlemeye razı olur, bu Dolunay’da gerçekleri kendi ihtiyaçlarına göre sözel olarak çarpıtanlar Akrep Merkür’ün kalbi kıran sözleri ile karşılaşabilirler. Çünkü bir akrep için dürüstlük ve gerçekliğin olmadığı her konuşma sadece zaman kaybında ibarettir.

Gökyüzünde Koç burcundaki geri giden Mars ve Oğlak burcundaki Satürn -Plüton kavuşumu arasında zorlayıcı bir açı var.

Oğlak Satürn-Plüton kavuşumunun Koç- Mars’a yaptığı sert açı, Akrep burcunda gerçeği arayan Merkür yüzünden söylediğimiz sözlerin ya da vereceğimiz kararların bu dönemde beklediğimizden daha ciddi sonuçlara yol açacağı hakkında bizi ciddiyetle uyarıyor.

Bu gergin açı dolayısıyla hayalini kurduğumuz hedeflere atacağımız adımlar sonrasında ancak gerçeği ve hedefimize engel olan deneyimlerin ne olduğunu anlıyoruz.

Oğlak burcundaki Satürn — Plütonun bu Dolunay’da yarattığı bu zor etkiyi kontrol altına almak adına hedeflerimizi ve sözlerimizi ortaya koymadan önce yaşamdaki ihtiyaç ve donanımlarımızı gözden geçirmeliyiz.

Yaşamda yaratmak istediğimiz maddi ya da manevi gerçekliğe karşılık olarak kendimizin ve karşımızdakinin samimiyetini adalet süzgecinden geçirerek sorgulamak sonradan hüsrana uğramamıza engel olacak enerjiler yaratacaktır.

GÜMÜŞ YA DA KURŞUN ⚫️

Ya gümüşü kabul edersin ya kurşunu.

Bu dolunayda ya ayın ışığı gibi gümüşten sözler var parlaklığından gözlerinizi kamaştıran ya da kurşun gibi ağır cümleler…

Koç Burcu enerjisi istediğiniz şeyi elde etmekle ilgilidir.

Fakat istediğiniz şeyi hangi yollarla elde edersiniz?

Koç burcu dolunayı dengeyi yok eder. Barış için savaş işte tam olarak burada başlar. İstediğimiz şey için mücadele etmek, hızlı karar vermek ve eyleme geçerek meydan okumak tam bir Koç enerjisidir.

Koç kendi istediği şeyi elde etmek için iş birliğini nasıl sağlayacağını bilmediğinden kimseyi gözü görmez. O yüzden rekabete girer ve karşı tarafı ikna etmek için sadece kendi yararına ve lehine olan yolları bilinçsizce tercih edebilir. Bu dolunayda Gümüş gibi parlayan cümleler kullanıp olayların sonucunu düşünmeden size vaatlerde bulunabilecek kişilere karşı dikkat edin, ya da kurşun gibi cümleler söyleyerek dik başlılığı ve sizi duymazdan gelen inatçı bir tavır ile sizi geriye püskürtmeye çalışanlara karşı kendinizi korumayı bilin. Dolunay enerjisi tam olarak Koç’un bu tavrını kontrol altına alabilmesi ile ilgilidir. Kendi çıkarları için yapabilecekleri hakkında tutamayacağı sözler veren kişiler, pratikte başarısız olduklarında bencil ve zalim olarak görülecek, kendilerine hedefleri için yeni çözümler aramak zorunda kalacaklardır.

BİRAZ GÜMÜŞ BİRAZ KURŞUN ⚫️⚪️

Adalet denge ister.

İstediğiniz şeyi elde edebilmek için her zaman başka birisine ihtiyaç duyarsınız.

Peki kendi ilkelerinizden ödün vermeden nasıl bir başkası ile ortaklık kurarsınız?

Hissettiklerinizi dürüstçe karşınızdaki ile paylaşmadan, karşı tarafın ihtiyaç ve isteklerini görmezden gelerek nasıl bir hedefe yatırım yaparsınız?

Gerçekleşmeyecek vaatlerle dolu süslü cümleler ve üzerimizde kurşun ağırlığı yaratabilecek sözlerden kurtulmak için bir terazi gibi denge kurmak şarttır.

Bu dolunayda açık iletişim kurmaya gönlü olanlar ve karşı tarafın sorduğu soruları dinleyerek dürüstlük ve cesaretle cevap vermeye hazır olanlar kazanacaktır.

Adaletin farkındalığı ile ilişkilerine bu “nazik dualiteyi” dahil edenler hedeflerine giden yolda daha verimli sonuçlar alacaklardır.

İstek ve ihtiyaçlarınızı ortaya koymadan önce karşı tarafı dinleyin.

Tercih ettiğiniz yolun yaşamınızda isteklerinize destek vermesi gereken sonuçlar doğurması gerektiğini unutmayın.

Uyum sağlamanız için gereken en önemli nokta kendi ihtiyaçlarınız için gerekeni yaparken aynı zamanda karşı tarafın beklentilerinden de gözlerinizi kaçırmamaktır.

Biraz Gümüş, biraz Kurşun

Biraz Tatlı söz, biraz Hakikat

Bir tutam Adalet

Biraz Yıldız Tozu Merhamet,

İşte formülüm bu.

Cesaret ve Aşk,

Ve Saygıyla,

Hiç bitmeyen bir Dolunay Işığında.

Illustrated & written by Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZCope 2020