PANZEHİR ♈︎ YENİ AY 🐍

Zodyak’ın ilk burcu olan Koç, ilk element olan ateş ile temsil edilir. Yaratma gücü ve öncülüğü ile “ilkel hayatta kalma içgüdülerimizi” harekete geçirecek olan Koç Yeni Ay, içimizdeki potansiyeli ortaya çıkarıyor. Başlatma, tekrar yaratma ve dönüşüm enerjileri, içimizde uyanan yeni doğayı temsil ediyor.

Boğa burcundaki Uranüs’ün Saturn ile teması, fiziksel yaşam temalarımızın toplumsal olarak etkilenmesine yol açar. Dönemin evrensel kriz aşaması içinde olması, gezegenler açısından baktığımızda şaşırtıcı değildir.

Evde kalmak durumunda kaldığımızher an aslında yaşamın içinde bizi özümüzden uzaklaştıran ve kriz halinde yapmak zorunda olduğumuz bazı yıkıcı rutinlerimizin farkına varmamızı sağlayan bir fırsat dönemi haline gelebilir. Biraz kabuğumuza, değerlerimize dönerek kendimizi hatırlamak eminim hepimize bir noktada iyi gelmiştir. Özümüzün alışkanlıklarını hatırlamak; “ölme korkusu”nun #koronavirus getirdiği endişe ve huzursuzlukla baş ederek, hayatta kalma içgüdülerimizi harekete geçirmek bu dönemin enerjisini en yüksek faydamıza kullanmamıza imkan verir.

İçinden geçtiğimiz dönemin, hepimize yaşattığı hayal kırıklıkları ile varmak istediği bir yer var evet, fakat onu tüm ilkel duyularınızı harekete geçirerek dinlerseniz, ne yapmaya çalıştığını eminim siz de duyarsınız.

Merkür’ün Balık burcundaki seyri ile uyanan bilinçaltı ve derin bilgi arayışımız bu krizin içerisinden çıkmamızı kolaylaştıracaktır. Merkür Balık’ta evreni bir bütün olarak görmeye başlarız. Evrensel olarak bütünlenir ve egonun kolektif bilinç içinde nasıl dağıldığına şahit oluruz.

Uranüs’ün yarattığı kozmik etki ile bu dönemde yaşamdaki fiziksel güvenlik alanlarımızı tehdit altında hissediyoruz. Fakat Yeni Ay Koç enerjisinin yarattığı etki ile yaşadığımız krizi fırsata dönüştürmek sadece bizim elimizde.

Koç burcunda gerçekleşen Yeni Ay hayatta kalma içgüdümüz üzerinden yaşama tekrar, kocaman sarılmamız için ihtiyacımız olan tüm enerjileri, duyularımız üzerinden harekete geçiriyor. Bunu içgüdüsel korkularımızı uyandırarak yapıyor.

Şu an içinde bulunduğumuz “sosyal kaosa” olumlu tarafından bakacak olursak, bize eve geri dönüş yolunu hatırlatan bir düzeni olduğunu söyleyebilirim.

Evrenin ve doğanın bilinci hepimizin aklından üstündür.

Bu dönemin toplumsal algısı, bizi özümüzün hiç tanımadığımız yönleri ile yüzleştirmektedir. Bu kaos yaratan dönemin içsel gelişimimize olan önemini ve evrenin asıl niyetini görmezden gelmek duygularımızda yıkıcı bir etki yaratır.

Hepimiz geleceği sorguladığımız ve bulduğumuz gerçekliğin bugünkü halini beğenmediğimiz sosyal bir kriz içerisindeyiz evet, fakat aynı zamanda Koç Yeni Ay’ın getirdiği bu ilkel etki ile yaşamı korkmadan yaşamaya da başlayabiliriz.

İlkel Hayatta Kalma İçgüdüsü olan Koç enerjisi, en ilkel duygumuz olan #korku’yu harekete geçirir.

Gelecek için umut ve cesaret üzerinden yılmadan devam etmeyi öğretir.

Korku, içgüdünün temelidir.

Çünkü daha önce yaşanmamış bir gerçekliğe atılan ilk adım her zaman yanında korkuyu getirir. Oysa korku sadece seni korumak için oradadır, sana yaşamda hangi donanımlara sahip olduğunu hatırlatarak sana yol gösterir.

Koç burcu öncü yapısı ile, 12 burç içerisinde aksiyonu tüm burçlardan önce başlatan enerjiye sahiptir ve Yeni Ay da Ay’ın ilk fazı olarak bu döngüsel hareketin başıdır. Başlangıçların başlangıcı olan Koç Yeni Ayında korkularınıza bir virüs gibi davranmayın, sadece onun nereden geldiğini bulun ve onu kontrol etmeyi öğrenin. Ona bir virüs gibi davranarak önce varlığını kabul edin, sonra da ondan korunmak için gerekli önlemleri alın. Bu şekilde ancak içsel virüsünüzü kontrol altına alır ve yaşamınıza güvenle devam edebilirsiniz.

Korku, güven eksikliğimizin bir yansımasıdır. Koç özellikleri olan “cesaret” ve “umut” ise bu eksikliği dönüştürerek bizi bu yeni başlangıç döngüsüne götürecek olan yaşam enerjilerimiz arasındadır.

Korkularımıza olan ön yargılarımız, yaşamı dilediğimiz gibi yaşamamızı zorlaştırır.

Aslında daha yaşanmamış ama yaşamayı umduğumuz bir gelecek için bu tam olarak bir engeldir.

Korku: Dönüşümü engeller, özün olumsuz gelişimine ortak olur.

Koç enerjisi bir “virüs” gibi ilkel içgüdüler alanımıza girerek dönüşüm ve başlatma enerjilerimizi harekete geçirmemizi istiyor.

Ve bunu, ilkel korkularımızı uyandırmak adına, zehri ve panzehri elinde bir yılan gibi gelerek; hayatlarımıza ve evlerimizin içine dahil olarak yapıyor.

Yaşamın bu virüsyen dönem üzerinden bize öğretmek istediği, aksiyon alma enerjilerimize engel olan ilkel korkularımızı anlamamızdır. Ancak bu şekilde hedeflerimize, istek ve ihtiyaçlarımıza yönelebilir; somut yaşamdaki başlatma enerjilerini harekete geçirebiliriz.

Dönüşüm ve yeniden başlatma enerjisi astrolojide ve tıbbi bilimlerde yılan ile sembolize edilir. Geleneksel Yunan kültüründe ise Sağlık tanrıçasının (Hygieia) sembolüdür. Yılan aslında hepimizin korku duyduğu ilkel bir önyargıyı temsil eder. Fakat ilk çağlardan beri topluma ve doğaya sağladığı hizmet, bizi ürküten hislerin ötesinde fayda sağlamaktadır. Tıbbın gelişiminde ve hastalıkların tedavisinde kullanılan zehri, “tüm ilaçların ilki” olarak kabul edilir. Bu Yeni Ay’da dönüşüm enerjimizi harekete geçirmek adına, içinde bulunduğumuz dönemi bir yılan ile aynı evde yaşamayı kabul etmek gibi değerlendirirsek, içgüdüsel korkularımıza bilinç ve farkındalıkla panzehir etkisi yaratmış oluruz.

Korku bir yılan gibidir.

Sen korkarsan o da korkar.

Korku yalnızca korku üzerinden beslenir.

Fakat onunla yaşamayı kabul edecek kadar

onu seversen bir evcil hayvan haline gelir.

Yaşamın panzehri kendisidir.

Ve siz zehirlendikçe aslında sizi iyileştirir.

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZCope 2020