AGAPE 💙 — KOVA BURCUNDA DOLUNAY

Bugün Kova burcunda bir dolunay gerçekleşiyor. Kova burcu önceden tahmin edilemez olan daha iyi bir geleceğin ayak sesine sahiptir. Evrenin düzenli işleyişine kaos ve devrim yaratarak hizmet eder. Bunu yaparken öngörülü olmalı ve toplumsal bilince ait düşünce yapısını kendi yaşamında iyi kurgulamalıdır.

Kova burcundaki Ayın, Aslan burcundaki Güneş ile yarattığıDolunayın; en karanlık geceyi bile aydınlığa çeviren karşıt açı enerjisi sosyal çevremizde uzun zamandır gizli kalan gerçeklerin görünür hale gelmesini sağlıyor. Bireysellik ve özgürlük Kova burcu Dolunayının içimizde uyandırdığı duyguları temsil ederek yerleşik kalıplara uymamızı zorlaştırıyor. İçimizdeki “kabile içgüdüsünü” uyandıran bu Dolunay kendi doğal yapımızı ve çevremizdekilerin istekleri karşısında taviz verdiğimiz özgürlüğümüzü nasıl ortaya koyduğumuzu sorgulatıyor.

Kova burcunun temel prensipleri insancıl olmak ve yaşamda eşit bir düzen içinde yaşamak olduğundan kendisiyle aynı fikirlerde olmayan insanlara kendini özgürce ifade etmekte zorlanır.

Ancak kendini doğru şekilde ifade edebilirse bireyliğini toplum içerisinde ortaya koyarak insanlığı ileri götürecek olan yaşam kıvılcımlarını kendi üzerine çekebilir.

Yaşam kıvılcımı demek yaratıcı gücün kendisi; yaratmak istediğimiz geleceğin alevidir. Hayat hiçbir zaman olmadığımız biri gibi davranarak arzu ettiğimiz geleceği kurmamıza izin vermez.

İnsanın kendini özgürce ifade edebilmesi kendine olan inancına, yaşam sevgisine ve kendine duyduğu güvene bağlıdır. İletişim gezegeni Merkür’ün Aslan burcundaki konumu ve Koç burcundaki yaralı şifacı Kiron’dan aldığı olumlu açı, Dolunay enerjisini kendimizi karşımızdakine ifade etmemizde kolaylık sağlıyor. Kendimizi uzun zamandır ifade etmediğimiz kadar özgürce dile getirebileceğimiz bir enerjinin ışığı altında buluyoruz.

Dolunayın enerjisine etki eden Venüs, içimize ilham veren bir farkındalık sunuyor ve insanın en büyük özgürlüğünün sevmek olduğunu hatırlatıyor.

Agape, sevginin en yüce halinde sonsuzluğa süzülmektir.

Yaşamı, yaşanmaya değer ve sonsuz hale getiren koşulsuz sevgi ve bu sevgi üzerinden bireyliği özgürleştirmektir.

Sonsuz ve uzun soluklu bir sevgi Agape’ye erişmedikçe yaşamın sevgi türleri dünyevi hayat içerisinde yok olur.

Yunan mitolojisinde temelde 3 çeşit sevgi türü vardır.

EROS :İki kişi arasındaki aşkı ve hayatı anlatan, insan soyunu dünyevi forma getiren tutku ve romantizm içeren sevgi türüdür. (PARIS VE HELEN)

PHILIOS :Dostlar arasındaki sevgidir. Sevginin “aile” gibi hissettiren erdemli ve dengeli birlikteliğidir, bizi birlik teması üzerinden insanlık ile bütünleştirir. (ACHILLES VE PATROCLUS)

AGAPE :Bir koşula bağlı olmayan, egoyu fedakarlık ile kişisizleştiren, karşılık beklemeden verilen koşulsuz ilahi sevgidir. (BABA — OĞUL — KUTSAL RUH)

Bu dolunayda Agape’nin tüketilemez sevgisinden ilham almak adına ilk olarak bireyliğimize, hislerimize ve kalbimizin bizimle konuştuğu evrensel dile güveniyoruz. İnançlarımızı ve değerlerimizi bu dil üzerinden ifade etmek dolunay enerjisini en yüksek faydamıza kullanmamıza yardım edecek etkiler yaratacaktır.

Agape, Astrolojide arketip olarak Kova burcu ve modern yöneticisi Uranüs üzerinden değerlendirilir. Yunancada AGAPE “tanrının insana duyduğu sevgi” demektir.

Kova burcu temalarındaki kolektif bilinç Agape’nin insanoğluna duyduğu sevgi üzerinden evrensel hale gelir.

Kova burcunda gerçekleşen Dolunay, Venüs gezegeninden aldığı açı ile bizi ileri bilince ve geleceğe taşıyacak olan temel duygunun sevmek ve sevilmek olduğunu anlatır.

Bu dolunayda kendinizi karşınızdakine sağlıklı bir şekilde ifade ederken niyetinizi sevgi skalanızdan ayırmayın.

Niyetin her zaman sonucu belirlediği kozmik düzen içerisinde sevginin olmadığı karanlık bir yer bizi sadece küstahlığa ve isyankarlığa götürür.

Kova burcunun gölge yönlerine kapılmadan bu karanlık yoldan dolunay ışığından nezaketle geçmek adına içinizdeki sevgiye yön verin. Neyi sevip neyi sevmediğimizi, nelerden hoşlanıp neye tahammül edemediğimizi telaffuz etmek karşımızdaki ile bir bağ kurmamızı sağlar. Kendimizi ifade ettikçe ancak anlaşılır ve kabul edilebilir hale gelebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde Yay burcunda düz harekete geçen Jüpiter gezegeni 4 ay süren geri hareketi boyunca yaşama ve değerlerimize dair olan inançlarımızı sorguladı. #küçükbirjüpitermeselesi

Bu dolunay sırasında iletişim yoluyla ortaya koyacağımız değerlerimiz ve inançlarımız geleceğimizi belirleyecek olan yapı taşlarının temelini oluşturuyor.

Kendimizi, değerlerimizi ve inandıklarımızı ifade etmeden anlaşılmayı beklemek, dua etmeden tanrıdan yardım istemek gibidir.

Bu dolunayda kalbinizden çıkan sözcüklerin gücüne güvenin. Yazarak ya da konuşarak kendinize kendinizi ifade etme imkanı tanıyın.

Sözcükler bir kağıda dökülmediğinde ya da konuşulmadığında “fikir” olarak kalır ve her yeni bilgi ile değişerek evrilebilir.

Paylaşmadığınız düşünceler zincirinizin tümörü haline gelen gizli değerlerinizi ifade etmek ve onları karşınızdaki için anlaşılır hale getirmek Kova dolunayında sizi gerçek özgürlüğe kavuşturacaktır.

Bunu koşulsuz ve yalın bir sevgi ile karşılık ve onay beklemeden yapmak, içinizdeki kıvılcımı harekete geçirerek size kendi yüksek bilincinizin kapılarını açacaktır.

Agape der ki; “Seni tamamen ve olduğun gibi seviyorum. Çünkü sen ne kadar yaşamın sana verdiği kıvılcım ile kendini tüm varlığınla ifade edebilirsen ben de kendi kıvılcımım ile sana tüm varlığımı göstererek seni ve kendimi sevebilirim.”

Umut ve bilgelikle,

Agape’nin Ay ışığında.

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZCope 2019