BUGÜN GÖKYÜZÜNDE ♌︎ ASLAN BURCUNDA BİR YENİ AY VAR.

Yeni Ay yazıma en sevdiğim yazar olan Paulo Coelho’nun Simyacı isimli kitabının özdeyişi ile başlamak istiyorum.

Bir kervancının getirdiği kitabı eline aldı Simyacı. Kapağı yoktu kitabın, ama gene de yazarının kim olduğunu anladı: Oscar Wilde’dı yazar. Kitabın sayfalarını karıştırırken, Narkissos’u anlatan bir öyküye rastladı.

Narkissos’un kendi güzelliğini her gün bir gölün sularında seyretmeye giden bu yakışıklı delikanlının efsanesini biliyordu Simyacı. Bu delikanlı kendi görüntüsüne öylesine vurgunmuş ki, günün birinde göle düşüp boğulmuş. Onun göle düşüp boğulduğu yerde de bir çiçek açmış, bu çiçeğe nergis adı verilmiş.

Ama kendi yazdığı öyküyü böyle bitirmiyordu Oscar Wilde.

Tatlı su gölünün kıyısına gelen orman tanrıçaları Oryas’ların onu bir acı gözyaşı kavanozuna dönüşmüş olarak bulduklarını yazıyordu Oscar Wilde.

— Neden ağlıyorsun? diye sormuş Oryas’lar.

— Narkissos için ağlıyorum, diye yanıtlamış göl.

— Ne var bunda şaşılacak, demiş bunun üzerine orman tanrıçaları. Bizler ormanlarda boşu boşuna onun peşinde dolaşır dururduk, ama onun güzelliğini yalnızca sen görebilirdin yakından.

— Narkissos yakışıklı bir genç miydi? diye sormuş göl.

— Bunu senden daha iyi kim bilebilir ki? diye karşılık verdi iyice şaşıran Oryas’lar. Her gün senin kıyılarına gelip sularına bakıyordu!

Göl bir süre sessiz kalmış. Sonra şöyle konuşmuş:

— Narkissos için ağlıyorum, ama onun yakışıklı olduğunu hiç fark etmemiştim ben. Narkissos için ağlıyorum, çünkü sularıma eğildiği zaman, gözlerinin derinliklerinde kendi güzelliğimin yansımasını görebiliyordum.

“İşte bu çok güzel bir hikaye,” dedi Simyacı.

Gözler ruhun gücünü gösterir,

Gördüklerinden bir yangın mı yoksa bir kıvılcım mı yaratacaksın?

Kendi güzelliğinin ne kadar farkındaysan o kadar bir alev olacaksın

Sönmeye yakın yanacak, alevin kayboluyor sanacaksın

Sonra nergislerin üzerinden bir su damlası gibi akacak hayata tekrar aşık olacaksın

Ve tekrardan parlayacak, etrafını aydınlatan bir ışık olacaksın

Kendine baktığında bazen kör olacak ve korkacaksın,

O yüzden sadece karşındakinin gözlerine bakacak

Gördüğüne her defasında yanmaya alışacak ve kendini her gün tekrar yaratacaksın. #açıkalp

Aslan Burcu Astrolojide gücü, cesareti ve öz disiplini temsil eder. Krallar ve Kraliçelere layık özellikler Aslan burcu üzerinden anılır. Aslan burcunun cesaret ve kararlılığı engellendiğinde bile iradesini koruyor olması, gücünden ve kendine olan güveninden kaynaklanır. Korkularımızın ve gölge yönlerimizin üstesinden gelmemiz için ihtiyacımız olan güvenin ve soğukkanlılığın temsilcisidir. Isı, ışık ve yaşam kaynağımız olan Güneş’in yönettiği tek burçtur.

Güneş burcumuz, Astroloji haritasında egoyu ve bireyselliği simgeleyerek, hayata karşı irademizi, tutumumuzu ve yaratıcılığımızı nasıl kullanmamız gerektiği ile ilgili bize bilgi verir.

Peki Aslan burcunda gerçekleşen Yeni Ay yaşamlarımızda ne ifade etmektedir?

Gökyüzünde gerçekleşen yeni ayın en önemli özelliği ani değişiklikler ve beklenmedik olayların gezegeni olan Uranüs’ten sert aldığı açıdır. Uranüs Boğa burcundaki konumu ile Aslan burcuna yaptığı zorlu açı ile bu dönemdeki etkisini hepimiz için gözle görülür şekilde hissettiriyor. Yaşamlarımızda uzun süredir sonlanması gereken olaylara şimşek hızında etki ederek beklemede kaldığımız, karar veremediğimiz ve görmezden geldiğimiz durumlar karşısında bize kadersel gibi gelecek başlangıçlar yaşatarak içimizde kalıcı olmak adına isyankar bir devrim yaratıyor.

Kendimizi içinde görmeyi dilediğimiz gelecek ve hayatımızda kazandığımız farkındalıklar bizi varmak istediğimiz hedeflere götürmez. Bunu gerçekleştirecek olan, içimizde hissettiğimiz doğruyu sonuç ne olursa olsun deneyim üzerinden yaşamamız; kendi davranışlarımıza bir firavun gibi hükmederek gücümüzü ve cesaretimizi geliştirebilmektir.

Kendisi ve davranışları üzerinde iradesi olmayan birey toplumda her zaman başkalarının tercihleri ve hedefleri arasında kaybolur.

Fakat bir kralın hiçbir zaman kaybolmaya ve olayları zamanın akışına bırakmaya hakkı yoktur. Bir kralın yöneteceği en büyük krallık öncelikle kendi kalbi, sonra sevdikleri ve krallığına bağlı olan halkıdır. Kendi kalbini yönetemeyen bir kral başkalarının tercihleri arasında yok olan opsiyonlardan fazlası değildir.

Aslan Burcunda Gerçekleşen Yeni Ay, birey olarak farkındalığımızı kendimize çevirerek aldığımız aksiyonların yaşamımızı nasıl etkilediğine dair bize farkındalık kazandırıyor.

Ve hatırlatıyor; “ Hayat, yaptığımız tercihlerin toplamıdır.”

Yaşamdaki tüm tercihler birey olarak önce kendi öz irademize bağlıdır.

Hayatın içinde pek çok seçenek ve bu seçeneklere yönelik olarak aldığımız kararlar vardır. İlk seçeneğimiz her ne ise her zaman bir sonraki kararımızı belirler.

Aslan burcunda gerçekleşen yeni ayın bizden istediği şey irademizi bir sonraki kararımızı destekleyecek olan bir tercih yaratması için kullanmamızdır. Bu tercih bizim kendi yolumuzu bulmamız adına baktığımız göl kenarındaki simyacının kendi görüntüsü gibidir.

Gelecekte kendimizi toplum içinde birey olarak görmeyi arzu ettiğimiz yerimizi, bu yeni ayda alacağımız kararlar belirleyecek ve bir nergis çiçeği gibi yaşamda hayat bulacaktır.

Aslan Yeni Ayı sırasında vereceğimiz kararlar, kaderimizi yaratmamıza sebep olan davranış biçimlerimizdir.

Kaderimizi yaratan ve kendimiz için doğru aksiyonu almamıza engel olan alışkanlık geliştirdiğimiz davranış biçimlerimiz zamanla tercihlerimiz haline gelir.

İnsanın en büyük silahı içgüdüdür. #açıkalp

Kendimizi sabote ederek suya bakmaya korktuğumuz gerçeklerimize bize yakınlaştıracak tek şey ise kendi içsel mekanizmamızın bize gönderdiği duygusal referanslarımız olan içimizdeki sestir. O ses bize her zaman gitmemiz gereken yolun neresi olduğunu söylemektedir. Fakat anın içine gizlenmiş alışkanlık geliştirdiğimiz tercihlerimiz ve değişime olan direncimiz gittiğimiz yolu bize şaşırtabilir. Uranüs gezegeninin yeni ay üzerindeki etkisi ile anın içinde aniden ortaya çıkacak olan bir seçim, kaderimizin yönetimini bir Aslan Kral gibi gibi ellerimize verir. Burada farkındalık kazanmamız gereken detay, ne ile karşı karşıya olduğumuzu bilerek gelecek adına hangi tarafa doğru gitmek istediğimizdir.

Gerçek ile Varsayım arasındaki fark nettir, Varsayım; henüz gerçekleşmemiş bir gelecek ise Gerçek; şu anın farkındalığı ve geçmişimizle harmanladığımız deneyimlerimizdir.

Başımıza gelenleri olduğu gibi kabul etmek bizi macera dolu bir yola çıkaracak ve varsayımda kalmamızı sağlayan gerçeklerimizden bizi uzaklaştıracak ve bu hepimizin hayatından bir opsiyondan öte bir tercih olarak bir yeni ay misali doğacaktır. “İrade” bu macera dolu yolda tercihlerimizin en yakın arkadaşıdır. Varmak istediğimiz noktaya doğru yapacağımız manevra ve geleceğimizi belirleyecek olan erdemimiz gittiğimiz yolda bizi nergis çiçeklerine 🌼 ulaştıracaktır.

Evrenin temel düzeni içinde kendi içsel bilgisine ve iradesine güvenerek sabır ile yol alanlar kendi niyetlerinin güzelliği karşısında şaşıracak ve yaşanmaya değer sebepler ile başarının ilk spiritüel yasası olan “İçsel Güç Yasasını” harekete geçireceklerdir.

İnsan kendi içsel doğasını keşfettiğinde ve kim olduğunu bildiğinde gerçekleşmesinin mümkün olmadığını düşündüğünüz her şey yaşamın “Birlik Yasası” çerçevesinde sınırsız ve sonsuz bir güç ile düşlediğiniz her şey gerçekleşecektir.

“Bir şey istediğimiz zaman, düşümüzü gerçekleştirmemiz için bütün evren işbirliği yapar.” #PauloCoelho

İradesini kullanarak; bu yeni ayın içimizde kırmızı alarm yaratan isyankar ışığında manevra yaparak yol alanlar, Yay burcunda bulunan Jüpiter gezegenine harmonik açı yapacak olan Güneş, Merkür, Ay, Venüs ve Mars üzerinden yaşama karşı yeni bir bakış açısına sahip olacak ve umutla yaşamlarında yaptıkları manevranın gururu ile yaşamda yol almaya neden bulacaklardır. İradeyi yaşamın tercihlerine bırakanlar bilinmezliğin engin sularında kaybolmamak için yeni engeller ile karşılaşacaklardır.

Düşlerini gerçekleştirmekten korkanlar yaşamak için sebebi kalmayacak olan korkaklardır.

Kendini yönetemeyen insan, kaderini yönetemez.

Karanlık sularda zamanın sonsuz derinliğine kendimizi teslim etmek bir kader değil tercihtir.

Her şey niyet ve sevgi ile başlar, tekrar dünyaya gelmek için hayal kırıklığı ve keder ile son bulur. Doğduğumuz an ağlamaya başlamamız bu yüzdendir. Sonsuzluk, ölmeyi tercih ederek yeniden doğma kabiliyetimizdir.

Aslan Burcunda gerçekleşen Yeni Ayın yaşamın içinde bize manevra yapabilmemizi kolaylaştıracak insan olmanın en büyük iki erdemi olan irade ve sabır ile nergislerce donatmasını dilerim.

Sonsöz: “Aşk sevilen nesnenin yanında bulunmayı zorunlu kılar.” #loveisnotasilence

StarZcope yorumları evrenseldir ve okuyucularını burçlarına göre ayırmadan herkesi kapsar. Tutulma zamanındaki gökyüzünü yorumlar. Evrenin kozmik mesajını kişiye göre ayırmadan ortaya koyar. Doğum tarihiniz, saatiniz ve doğum yerinizden oluşan kişisel doğum haritalarınız tek bir burçtan oluşmadığı için evrensel yorum yapılmaktadır.

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZCope 2019