KOVA BURCUNDA YENİ AY

Kova Burcu Astroloji’de “daha henüz meyve vermemiş gelecek planlarımızı ve kendimizi içinde hayal ettiğimiz yaşam amaçlarımızı” yöneten 11. evin temsilcisidir.

Kova’nın sembolündeki ♒︎ su dalgaları insan yaşamına yön veren, rasyonel bilginin ve dünyevi ideallerin işaretidir.
İnsan şimdide, şu anda yaşamalıdır.

Çünkü umut edebilmenin ve ideallere ulaşmanın yaşam formülü yalnızca bugün alacağımız kararlardan ibarettir.#zaman sonsuz bir şimdidir

Ancak birey bilinçle yarattığı bir zaman diliminde yani geçmişte ya da gelecek hayallerinde yaşayan biriyse zaman daima onu hayal kırıklığına uğratır.

Çünkü “gelecek” ancak şu an alınacak kararlardan ibaret olan bir yaşam alanıdır.

Kova yeni ayı, geçmiş deneyimlerimizle doğrulanmış bilgileri bir araya getirmemizi Uranüs etkisi ile bir şimşek hızında kolaylaştıracaktır.

Yaşamdan deneyimle edindiğimiz mantıklı bilgileri, günümüz şartlarının hakikatleriyle birleştirdiğimizde, bu yeni ay’da ideallerimize ve gelecek hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak bir köprü oluşturabiliriz.

“Gelecek, hayallerinin güzelliğine inananlara aittir.”

Kova burcu hayata bazen insanın yaşamak için ihtiyaç duyduğu inançlara ve evren yasalarına uymayan bir alandan bakar.
Kova Yeni Ay’da kendinize toplum gözünden farklı biri olarak bakmak isteyebilirsiniz.

Sırandanlığa olan tahammülsüzlüğünüz yüzünden kuyunun dibinde kalan aklınızın yarattığı gerçeklere sığınmayı arzu edebilirsiniz.

Fakat rasyonel aklın gerçekleri bazen o kadar görünür hale gelir ki evrenin sonsuz potansiyeline ne yaparsanız yapın kendinizi sığdıramazsınız.

Kova burcu, yaşama bazen insanın yaşama stratejisine uymayan bir alandan bakar.

Yaşamında düzen getirmesi gereken alanlara belli bir mesafeden bakarak başlangıç yapmakta çok zorlanır.

Sabit yapısı yüzünden düzen getirmesi gereken şeylere direnç göstermek gibi bir alışkanlığı vardır.

Kendine toplum gözünden farklı biri olarak ya da kendini görmek istediği gelecek üzerinden bakmak isterken kendi aklının yarattığı gerçekler ile hakikat arasında inatla sıkışır kalır.

Bir Çin atasözü der ki;
“Kuyunun dibindeki kurbağa gökyüzünü kuyunun ağzı kadar zanneder.“

Kuyunun dibindeki kurbağa içinde bulunduğu ortamdan dolayı, gökyüzünü kuyunun dibinden görebildiği kadar kendi gözünü diktiği sabit fikirleri üzerinden bazen yaşamı anlamlandırmaya çalışmak gibi bir alışkanlığı vardır.

Geleceğimizi yaratacak olan bu yeni ay’daki en önemli eylem; inanmak istediklerimizin ötesine geçerek belli kalıpların dışına çıkmak ve içinde bulunduğumuz kuyunun ötesine bakmaktır.

Uzun zamandır göz ardı ettiğimiz ve üzerinde düşünmekten kaçındığımız tüm konular, yeni ay’ın yöneticisi ve beklenmedik olayların gezegeni Uranüs’ün Kova yeni ay’dan aldığı sert enerji titreşimiyle birlikte gün yüzüne çıkacaktır.

The Asshole Survival Guide kitabında örgütsel psikolog olan Karl Weick’in sözlerini bu Kova yeni ay enerjisine çok uygun buluyorum.

“Bilge insanlar inanç ve kavrayışları üzerinden hareket etme cesaretine sahiptirler, aynı zamanda yanlış olabileceklerini fark etme alçakgönüllülüğüne de sahiptirler ve daha iyi bilgi geldiğinde inanç ve eylemlerini değiştirmeye hazır olmalıdırlar.”

Harika bir yeni ay enerjisi dilerim.

Artwork and written by

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZcope 2024