VENÜS BAŞAK

Venüs Başak daima disiplinli, sadık bir insan olma eğilimindedir, ayrıca biraz püriten, çoğu zaman telaşlı ve oldukça eleştireldir.

Başak’taki Venüs geleneksel olarak bu burçta düşüştedir; yani Venüs sevme ve sevilme ihtiyaçlarımızı temsilen aradığı huzuru Başak’ın mükemmeliyetçi yaklaşımı yüzünden kendini bu burçta dilediğince ve istediği gibi ifade edemez.

Bu Venüs’ ün Başak konumunun kötü olduğu anlamına gelmez fakat bizi zorlayabilir.

Başak burcundaki Venüs bu dönemde Merkür’ün geri hareket halinde olmasından dolayı bazen ağzımızı kapalı tutmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Bu dönemde ilişkiler idealist ve mükemmellik arayışımız yüzünden bozulabilir.

Venüs Başaklar, sevgilerini ifade etmek istiyorlarsa, karşı tarafa yemek hazırlamalı, sırtlarını sıvazlamalı ya da onlar için pratik bir şeyler yapmalı, yardım etmeli, destek olmalı ve eleştirmemelidir.

Başak’taki Venüs çok kritik olabilir. Birçok ilişki transit boyunca eleştiriye maruz kalacağından bozulabilir.

Tamir edilmesi ve eksikliklerin düzeltilmesi için yapıcı bir yatırım ile ilişkilere ve ortaklıklara sahip çıkılması şarttır.

Sevdiklerinizle didişmek yerine onları ilişkide gördüğünüz eksikliklere karşı ikna etmeniz gerekebilir.

Aşırı eleştiri karşı tarafı savunmaya geçireceğinden işe yaramayacaktır. Birlik ve bütünlük adına yapıcı, dürüst ve saygılı bir yaklaşım çok işimize yarayacaktır.

İhtiyaçlarımız bu dönemde niteliksel ve niceliksel hale geldiğinden aradığımız huzuru ve sevgiyi bu dönemde bulmak adına hepimiz çabalamak zorundayız.

Merkür’ün 22 Eylül’e kadar Terazi burcunda geri transiti sırasında ilişkilerimiz ve ortaklıklarımızdaki kaos yaratan tüm enerjiler ortaya çıkacak ve geri giden Merkür Başak burcuna geçtiğinde bu kaosa çözüm ve düzen getirmek adına yeterli donanıma sahip olacağız.

26 Eylül’de Terazi burcunda gerçekleşecek yeni ay ile birlikte ilişkilerimiz yeni bir düzen kazanmaya başlayacak ve Merkür’ün geri hareketinin sona ereceği 2 Ekim sonrası farkındalıklarımız ve ilişkilerimize getirdiğimiz yapıcı çözümler bizi memnun edecektir.

Venüs Başak burcundayken zorluklarla karşılaşabilecek burçlar: İkizler, Yay ve Balık olacaktır.

Başak burcundaki Güneş ve Venüs artık hayatımızı kontrol altına almanız gerektiğini bize hatırlatıyor.

Başak tam da bunun için burada. Başak’taki Venüs, tüm ortaklıklarınıza ve ilişkilerinize daha ciddi bir hava getirir ve en yüksek standartlarınızı karşılamayanlar kendilerine kapıyı gösterebilir.

Başak Güneş mükemmeliyetçi bir idealisttir. Aşk ve güzellik gezegeni Venüs ile birleştiğinde bize zor zamanlar geçirtebilir.

Başak Venüs’ün çelişkili etkilerini çözmek için bazı açık kapılardan artık çıkmamız gerekir. Ya da yaşamımıza kaos getiren enerjileri o çıkış kapısına yönlendirmemiz şarttır.

Terazi Burcunda geri giden Merkür size o kapıların hangileri olduğunu mutlaka gösterecektir.

Bu, tüm hayatınızın alt üst olacağı anlamına gelmez, sadece bu dönemde hangi ilişkilerin zaman ayırmaya değer olduğunu ve hangilerinin yatırım yapmayı hak ettiğini çok daha net bir şekilde anlayarak o kapıları kapayacağınız anlamına gelir.

Tüm bu yazıyı hazırlarken bu hayattaki en sevdiğim ve tüm kitaplarını okuduğum yazar olan sevgili Paulo Coelho‘nun bir yazısı aklıma geldi.

Venüs Başak yazısı ile uyumlu olduğunu düşündüğüm “KAPANIŞ DÖNGÜLERİ” isimli yazısını sizinle paylaşmak istiyorum.


KAPANIŞ DÖNGÜLERİ

Bir sahne ne zaman sona erecek bir kişi her zaman bilmek zorundadır.

Eğer gereken süreden daha uzun kalmakta ısrar edersek, geçmemiz gereken diğer sahnelerin mutluluğunu ve anlamını kaybederiz.

Kapanış döngüleri, kapıları kapatmak, bölümleri sonlandırmak – ona ne ad veriyorsak, geride bıraktıkları şey hayatın bitmiş anlarıdır.

İşini mi kaybettin? Sevgi dolu bir ilişki sona erdi mi? Ailenin evinden mi ayrıldın? Yurtdışında yaşamak için gittin mi? Uzun ömürlü bir dostluk aniden sona erdi mi?

 Bunun neden olduğunu merak ederek uzun zaman geçirebilirsiniz.

Hayatınızda bu kadar önemli ve sağlam olan bazı şeylerin neden toza dönüştüğünü anlayana kadar kendinize başka bir adım atmayacağınızı söyleyebilirsiniz.

Ancak böyle bir tutum ilgili herkes için son derece stresli olacaktır: ebeveynleriniz, kocanız veya karınız, arkadaşlarınız, çocuklarınız, kız kardeşiniz.

Herkes bölümleri bitiriyor, yeni sayfalar açıyor, hayata devam ediyor ve hepsi sizi hareketsiz gördüğünde kendilerini kötü hissedecekler.

Her şey geçer ve yapabileceğimizin en iyisi gerçekten gitmelerine izin vermektir.

Hatıraları yok etmek, taşınmak, yetimhanelere bir sürü şey vermek, evinizdeki kitapları satmak ya da bağışlamak bu yüzden (ne kadar acı verici olsa da!) çok önemlidir.

Bu görünen dünyadaki her şey, görünmeyen dünyanın, kalplerimizde olup bitenlerin bir tezahürüdür ve belirli hatıralardan kurtulmak, aynı zamanda diğer hatıraların yerini alması için yer açmak demektir.

Akışına bırak. Bırak onları. Kendinizi onlardan ayırın.

Kimse bu hayatı üzeri işaretli kartlarla oynamaz, bu yüzden bazen kazanır bazen kaybederiz.

Karşılık beklemeyin, emeğinizin takdir edilmesini, dehanızın keşfedilmesini, sevginizin anlaşılmasını beklemeyin.

Duygusal televizyonunuzda tekrar tekrar izlemek için sürekli aynı programı açmayı bırakın, belirli bir kayıptan ne kadar acı çektiğinizi gösteren o program: bu sadece sizi zehirliyor, başka bir şey değil.

Biten aşk ilişkileri, vaat edilen ama başlama tarihi olmayan işleri, “ideal anı” bekleyerek hep ertelenen kararları kabul etmemekten daha tehlikeli bir şey yoktur.

Yeni bir bölüm başlamadan önce eskisinin bitmesi gerekir:

Kendinize geçmişin bir daha asla geri gelmeyeceğini söyleyin.

O şey ya da o kişi olmadan yaşayabileceğiniz bir zaman olduğunu unutmayın –

hiçbir şey yeri doldurulamaz değildir, alışkanlık bir ihtiyaç değildir.

Bu kulağa çok net gelebilir, hatta zor da olabilir ama çok önemlidir.

Kapanış döngüleri.

Gurur, yetersizlik ya da kibir yüzünden değil, sırf bu artık hayatınıza uymadığı için.

Kapıyı kapat, kaydı değiştir, evi temizle, tozu silk.

Eskiden olduğun kişi olmayı bırak ve olduğun kişi haline gel.

 


Venüs Başak’ın 29 Eylül’e kadar sürecek olan transitinin hepimizin farkındalığına en iyi şekilde hizmet etmesini ve yaşamlarımızda düzen getirmek istediğimiz tüm alanlara şifa getirmesini dilerim.

 

Art by Edward Hopper – Deniz Kıyısında Odalar

KAPANIŞ DÖNGÜLERİ – Paulo Coelho

Translated and Written by 

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZcope 2022