KOVA BURCUNDA ♒︎ YENİ AY

25 Ocak 2020’de Kova Burcunda bir Yeni Ay gerçekleşiyor.

Kişisel doğum haritalarımızda Yeni Ay’ın gerçekleştiği Kova burcunu kesen ev ve açı yaptığı gezegenlerimiz bize hayatımızın hangi alanlarında bu yeni sürecin başlayacağını gösterir.

Kova Burcu klasik astrolojide Satürn tarafından yönetilir. Satürn gezegeni yaşamın içinde varlığımızı sürdürebilmemiz adına ihtiyacımız olan bilgeliği, engelleri ve disiplinleri temsil eder. Modern astrolojide ise Kova burcu yöneticisi Uranüs’tür. Bireyliğin ve insancıllığın gezegeni olan Uranüs ile Kova burcu temasına ait disiplinler burada evrimleşir. Yeni fikirlerin ortaya koyulması için gereken disiplinler özgürlük ve eşitlik prensipleriyle topluma adapte edilir.

Uranüs enerjisi Kova burcunun glifinde bulunan elektrik akımı enerjisine benzer. Aklımıza şimşek gibi gelen düşünceler, birdenbire içe doğan fikirler ve hiç beklenmedik gelişmeler evrende ani değişiklikleri ortaya çıkaran bir enerji akımı yaratır.

Kova Yeni Ayının Uranüs gezegeninden aldığı sert açı; bireyliğimizi özgürleştirmek adına bağlı olduğumuz değerlerimizi sorgulatarak, bizi aniden gelişen olayların içine çekebilir. Düşünce ve ilkelerimiz ile duygu ve arzularımız bu dönemde çatışabilir. Gökyüzündeki gezegen hareketlerine bakacak olursak bu çatışmadan doğacak her türlü eylem bizi hedeflerimizden uzak yerlere düşürebilir.

Peki bu ani gelişmelerin yıkıcı etkilerinden korunmak için ne yapmak gerekir?

Kova burcu enerjisinin hayata karşı “mucit” bir yaklaşımı vardır. Bir alanda keşifler yapacak ve şimşek hızında bir yenilik yaratacaksak bunu ancak önceden deneyimlediğimiz geleneksel kurallarımızı takip ederek başarabiliriz.

Kova burcunda gerçekleşen Yeni Ay, geleneksel olan değerlere ve sistemlere karşı yeni farkındalıklar ve yaklaşımlar getiriyor. Fakat “yenilik” her zaman bizi doğru sonuçlara götürmeyebilir, hatırlatıyor. Bu yeni ve öznel olan fikirleri Yeni Ay enerjisi ile ortaya koyarken, savunduğumuz bilgiyi kanıtlanabilir değerler üzerinden ifade ettiğimizden emin olmalıyız.

Yay burcundaki Savaş gezegeni Mars’ın, Balık burcunda kavuşumda olan Venüs ve Neptün gezegenlerine yaptığı sert açı, hayaller ve gerçekler arasındaki çizgiyi ani kararlar ile görmezden gelebileceğimiz bir yaklaşıma davetiye çıkarıyor. Bu durumda hayatımızda oluşturmak istediğimiz bu yeni dönemin ani gelişen olayları üzerinden getireceği kayıpları kontrol altına almamız gerekir. Bunun için yapılandırmak istediğimiz yeni düzeni varsayım veya hayallerle değil, gerçekler ve kanıtlar ile oluşturmalıyız.

Astrolojide Kova burcu 11.Ev’in yöneticisidir.Bu ev umutlar, hayaller evi olarak bilinir ve kendimizi toplum içerisinde görmek istediğimiz bireyliğimizi ifade eder.

Kova burcu Yeni Ay, hayatımızı hedeflediğimiz yönde yaşayabilmemiz için gereken disiplinlere karşı bize yeni bakış açıları kazandıracak etkiler yaratıyor.

Bu yeni bilgiler ve fikirler toplum içindeki bireyliğimizi ortaya koyabilmemiz adına bizden yeni bir farkındalık talep ediyor. Ani ve beklenmedik olayların gezegeni olan Uranüs’ün Yeni Ay’a yaptığı zorlu açı, bu fikirleri ortaya koymamız adına bizi aceleye ve telaşa düşürüyor. Bu Yeni Ay’da acele karar vermemek ve elimizdeki bilginin güvenilirliğini varsayım yapmadan kontrol etmek bu açı etkisini yönetmenin en sağlıklı yolu olacaktır.

Araştırma yapmak, okumak, ilgilendiğimiz konu ile ilgili güvendiğimiz kaynaklar üzerinden sağlama yapmak, eğitim almak bu dönemin yıkıcı olabilecek etkilerini fırsatlara çevirir.

Bu durumda kendimizi toplum önünde nasıl ifade ettiğimiz, ortaya koymak istediğimiz değerler ve fikirler kadar önem kazanacaktır.

Bu Yeni Ay enerjisinde kendimizi ifademiz, toplum tarafından riskli görülebilecek bir davranış biçimi haline gelebilir ve aradığımız desteği bulamadığımızda yanlış yolda olduğumuzu düşünebiliriz.

Kendimize ait özgün değerleri ortaya koyabilmek için toplum tarafından beklediğimiz onay ve alkış bizi yavaşlatır.

Güven duyduğumuz birisinin ya da bir grubun görüş ve tavsiyeleri bize yardımcı olabilir fakat ifade etmek istediğimiz büyük tablonun görünmesini istiyorsak, objektif bir değer yapısına sahip olmamız şarttır.

Kova Yeni Ay yazımı yazmaya başladığımdan beri görüşlerine ve bilgisine hayran olduğum Martin Luther King Jr.’ın 1963 senesinde gerçekleştirdiği “Benim bir Hayalim var” adlı konuşması aklımdan çıkmadı. King’in, 28 Ağustos 1963’te Lincoln Anıtı’nda 200 bin kişiye hitap ettiği konuşma ABD’de siyahların özgürlük mücadelesinde bir sembol haline gelmiştir.

Exhibition “We Have a Dream.” Gandhi, King and Mandela in De Nieuwe Kerk Amsterdam

 

Martin Luther King Jr.’ın öncülük ettiği sivil haklar hareketini yaymak ve canlı tutmak için yapılan, siyahların ağırlıklı olarak yer aldığı bu konuşma ve yürüyüşe farklı grupların katılmasının nedeni, King’in objektif ve kolektif bakış açısına sahip olmasından kaynaklanır.

Çünkü savunduğu politik ve sosyal haklar, tenleri sadece siyah oluğu için ötekileştirilen siyahlar hakkında olduğundan bu konuşmadan sonra gelişen siyasi hareket, sonraki yıllarda siyahların oy haklarını almasını ve yapılan ayrımcılığın sona ermesini sağlamıştır. Gerekli yasa değişikliklerinin gerçekleşmesini sağlayan değerler ve idealler bu konuşma sonrasında topluma kazandırılmıştır.

Savunduğunuz ideal eğer adalete, gerçekliğe, doğruluğa ve insan olmanın erdemine yönelikse mücadeleniz en sonunda yapıcı sonuçlar oluşturacaktır.

Egosal değerlerimiz yerini toplumsal değerlere bıraktıkça yaşamda ve toplumda yeni stratejiler yaratabilmek için nitelikli ve nicelikli hale geliriz.

Kova Yeni Ayında hedeflerimizin ve değerlerimizin inançlarımız üzerinden yaşamımızı biçimlendirmesini istiyorsak, toplumsal bir mercekten hayata bakmamızı bize hatırlatacak olan Martin Luther King Jr.’ın “Benim bir hayalim var (I have a dream)” isimli konuşmasını dinlemenizi tavsiye ederim.

Martin Luther King Jr., hayallerini sadece kendi için değil ideal toplum bilincini geliştirmek adına kurarak, hem insanlığa hem de kendisine hizmet ettiği bir gerçeklik yaratmıştır.

Şeref ve prestij için yaratmak istediğimiz aceleye getirilmiş her değer bizi bu Yeni Ay’da istediğimiz sonuca ulaştırmayabilir. Öncelik her zaman toplumda stratejik ittifaklar kurarak, ideallerimiz üzerinden bütüne fayda sağlamak aynı zamanda kendi fikir ve değerlerimize hizmet edebilmektir.

Benliğimize ve toplumdaki varlığımıza uygun şekilde geliştireceğimiz bu yeni değer ve fikirleri topluma uyumlamak zaman, inanç ve bireysel farkındalık gerektirir.

Kova burcu Yeni Ay, ektiğimiz fikir tohumlarının yeşermesi için yeni başlangıçları beraberinde getiriyor. Yavaşlamak hedeflerimize ulaşmamıza engel oluşturuyor gibi görünse de ortaya koyduğumuz bilginin doğruluğunu bize yakınlaştırıyor. Bizi olmak istediğimiz kişiye ve yapmak istediğimiz şeye doğru evrimleştiriyor.

Başkalarının hedeflerimize destek vermesine değer olacak yapılar kurmamızı istiyor.

Kendi bakış açımızdan verdiğimiz kararları topluma ve çevremize zorla kabul ettirmeye çalışmak bizi bir zorba yapar ve başkaları tarafından yarı yolda bırakılabiliriz. Ve bir anda kendimizi fikirlerimiz içinde kaybolmuş gibi hissedebiliriz.

Nereye gittiğini vizyon olarak göremediğimiz bir değer bilincimizde karmaşa yaratır. İç sesimize, rasyonel bilgiye güvenerek bu değere yatırım yapmak ve zamana yayarak deneyimler üzerinden çoğaltmak ise bize toplum içinde güç kazandırır.

Vakit vardır, fakat bu vakti doğru şekilde kullanmak asıl mubah olandır. #açıkalp

KOVA BURCU YENİ AY İLK YARDIM ANAHTARLARI

“Bilgi, inanç ve sabır” içgüdüsel farkındalığımızı besleyen en önemli anahtarlardır.

Kendimizi ifademize ve başkalarına otantik gelebilecek düşünme kalıplarımıza destek verir. Yıkıcı kalıplardan özgürleşmemizi sağlar. Bu dönemde akışta kalarak başkaları tarafından ya da deneyimlerimizden öğrendiğimiz yeni bilgilere kulak vermemiz gerekir. Bu sayede hayal kırıklığı yaşamadan geleneksel kalıpları başkaları üzerinden anlayarak hedeflerimize ilerleyebiliriz.

Bu Yeni Ay’da savunduğunuz fikirlerin meyve vermesi için başkalarına ve kendinize zaman vermek kafanızın karışmasına, dağılmaya neden olsa da uzun vadede size zaman kazandıracaktır. Denemekten vazgeçmeyin. Oluşturmak istediğiniz yeniliklere karşı alacağınız tepkilerden korkmayın. Başkasının sizinle aynı olmayan fikirlerine aldırmadan ortaya koymak istediğiniz yeni buluşlarınıza sahip çıkın.

Farklılıkları kabul ederek içinize bir tutam Martin Luther King Jr. ilhamı aşılayın.

Exhibition “We Have a Dream.” Gandhi, King and Mandela in De Nieuwe Kerk Amsterdam

 

Ve evrenin gitmek istediğiniz yolda size nasıl farkındalıklar getirmek istediğine dair olan kozmik mesajlarını ve satır aralarını iyi okuyun.

Karşımızdaki her insan yaşamın içerisinde varlığımızı nasıl ortaya koyduğumuzu gösteren bir ayna görevi görür. Fikirlerinizden korkarak tepki veren insanlar belki kendi fikirlerini ortaya koymakta zorlananlardır. Ya da fikirlerinize aşırı destek verenler kendi fikirlerine destek arayanlardır. Size aynalarınız tarafından iletilen tüm mesajların altındaki ince dokunuşları kaçırmayın.

Yeni Ay, yeni enerjiler ve başlangıçları temsil eder.

Yenilik demek değişim, bir nevi devrimdir.

Ve hiçbir devrim kolay bir mücadele değildir.

Yaşam herkesin kazançlı çıkması gereken bütünsel, kozmik bir çerçevedir. #açıkalp

Exhibition “We Have a Dream.” Gandhi, King and Mandela in De Nieuwe Kerk Amsterdam

 

“Esneklik” ise yeterince kanıtlı bilgi ve doğru bir ideale ulaştıktan sonraki diğer anahtarımızdır.

Yeni fikirlere, değişimlere ve yeni değerlere bakış açımızı esnetecek olan bu Kova burcu Yeni Ayında, bireyliğimiz toplum içerisinde kendine uygun en doğru yeri aramaktadır.

Bu doğru yer farklı ve orijinal bir tarz arayışıdır. Toplum içindeki farklılığımızı ortaya koyarken duyarlı bir yaklaşımda olmamız ve kendi istediğimiz şeyleri talep ederken dahil olduğumuz grubun ya da takımın fikirlerine saygı duymamız, hedeflerimize ve perspektifimize destek olacak sonuçlar yaratacaktır.

Gerçek acı olsa bile sizi her zaman doğruya götürür.

Yaşamda tek bir yalanın dahi tüm gerçeklerin geçersiz kalmasına sebep olacak bir etkisi vardır. Hiç kimsenin birbiri ile kendi perspektifleri ve sübjektif doğruları dışında konuşmaya yanaşmak istemeyeceği bir Yeni Ay enerjisi içerisinde olduğumuzdan hiçbir konuyu varsayımda ya da üstü kapalı bırakamayız. Eğer doğru bulduğumuz gerçekleri ortaya koyacak cesaretimiz ve bilgimiz yeterince yoksa bu dönemde hedeflediğimiz fikirler başkaları tarafından kolayca yönlendirilebilir. Başkalarının çarpıtılmış doğrularında kendinize boş hayaller aramaktansa, erdeme ve kendi gerçekliğinize güvenmekten çekinmeyin.

Aklınıza gelen fikirleri ve düşünceleri sindiremiyorsanız bu Yeni Ay enerjisinde konuşun, konuşturun. Dinleyin ve kendinizi dinletin. Niyetin her zaman sonucu belirlediği yerden kendinizi ifade etmeye gönüllü olduğunuz kadar başkalarını duymaya da gönül verin.

Kova burcunun insancıl, birleştirici ve devrimsel enerjisini başkalarına saygı duyarak aynı zamanda kendi sesinizin duyulmasını sağlayarak hayallerinize ulaşmayı deneyin.

Yeni Ayın evrimsel enerjisini, kişisel hedeflerimize ve hayallerimize ulaşmak aynı zamanda demokratik, adaletli ve ideal bir toplum yaratmak adına kullanmamızı dilerim.

Örnek olabildiğimiz kadar saygı göreceğimiz bir geleceği hepimiz hak ediyoruz.

İnanç, Bilgi ve Sevgiyle…

Bu yazımı Ocak ayı doğumlu ve Merkürü Kova burcunda olan Martin Luther King Jr.’a ithaf ediyorum. Seni hala duyuyor ve ışığını görüyorum.

StarZcope, Ayşe Zeynep Açıkalp © 2020