PİNOKYAY ♐︎ 🌝 AY TUTULMASI

Bugün Yay burcunda bir Ay Tutulması gerçekleşiyor. Birbirine karşıt açı yapan yaşam ışıkları (Güneş ve Ay) Kadersel Ay düğümü noktaları ile buluştuğunda tutulmalar gerçekleşir.

Ay Tutulmaları Astrolojide kaderi yeniden yazan ve değişimleri hayatımıza getiren enerjilere sahiptir.

Tutulmayı gerçekleştiren Güneş ve Ay’ın bulunduğu takım yıldızları, ortaya çıkacak olan enerjinin niteliğine dair bilgiler verir. İkizler ve Yay burcu aksı üzerinde gerçekleşen Ay Tutulması, aslında 6 aylık bir süreye yayılacak olan bir Dolunay etkisidir.

Ay Tutulması, Dolunay’ın göz alıcı ışığını duygularımızın üzerine tutarak, uzun süredir korona dönemi dolayısıyla bastırdığımız duygusal enerjilerimizi açığa çıkarır.

Güneş fiziksel bedenimizi ve egomuzu, ay duygusal bedenimizi ve hislerimizi temsil ettiğinden bu ay tutulmasında ortaya çıkacak olan enerjiler duygularımızı ve egomuzu birbirine bağlayacaktır.

Yay burcunun taşkın enerjisi karşısında yaşamlarımızda aradığımız dengeyi bulmak, tutulmanın Balık burcundaki kafası karışık Mars’tan aldığı sert açı kalıbı yüzünden zor olacaktır.

Dolunayın içimizde yarattığı gerilim, bu korona döneminde yaşadığımız fiziksel ve ruhsal dengesizliğimizin ortaya çıkacak olan yüzü gibidir. Gökyüzüne baktığımızda tutulan ayı nasıl görebiliyorsak, duygularımız da bu dönemde bize görünür hale gelir.

Yay burcu takım yıldızı samanyolu galaksisinde genişlemekte olduğundan, galaktik merkez olarak bilinir. Dolayısıyla bizi başka dünyalara ve ufuklara bağlar.

Astrolojide 9. Evin yöneticisi olan Yay burcu yabancı kültürleri, uzak yolculukları, saf dünyevi bilgiyi, dini ve felsefeyi temsil eder. Bize yaşamın farklı yönlerini, fiziksel ve zihinsel ufkumuzun dokusunu öğretir. Yüksek bilincimizi, inançlarımızı ve ideallerimizi esnetir. Deneyim üzerinden algılarımıza ve bakış açımıza yön verir.

Yay burcu sembolü olan ♐️ yukarı bakan ok, gökyüzünde yıldızlara yönelen bir hedefi temsil ettiğinden ideallerimize ve inançlarımıza farkındalık getirir.

Yay burcunda gerçekleşen Ay Tutulması işte bu yüzden fikirlerimiz ve hedeflerimizle ilgilidir. Perspektifimizi geliştirir, algılarımızı esnetir.

“Deneyim” Yay burcunun hayat felsefesini, inançlarını ve doğrularını bulması için ihtiyacı olan en önemli disiplindir.

Bu Ay Tutulmasında yaşayacaklarımız karmik etkilere sahip olduğundan, bize kendi doğrularımızı bulmamıza ve kendi yaşam felsefemizi deneyimlerimiz üzerinden yaratmamıza yardım edecektir.

Bu tutulma tam anlamıyla deneyimsel ve bizi sanki uzak ülkelere götürecek bir yolculuk gibidir; benim sizi bu tutulma yazısı ile Pinokyo hikayesine götüreceğim bu yolculuk gibi…

Yay burcunun maceracı ve özgür yapısı, Pinokyo’nun kendini hayata doğru hevesli ve patavatsızca atmasına benzer. Yaşam deneyimi olmayan Pinokyo’nun hikayesindeki gibi bu tutulmada bizi bazı zorluklar beklemektedir.

Tutulmanın, savaş ve aksiyonun gezegeni Mars’tan aldığı zorlayıcı
T- Kare açı kalıbı hayal kırıklığı ve varsayım üzerinden kurulan hayallerin yıkıcı yönünü ortaya çıkaracaktır. Mars Balık’ta duygusal kontrol zayıftır, istekler hayaller üzerinden şekillenir.

Deneyim olmadan yaratılan hayaller ve fikirlerin yaramaz enerjisi, yaptığı her şeyin çok doğru olduğunu düşünen Yay burcundaki optimist Ayın davranışları yüzünden kısa sürede bizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Aynı Pinokyo’nun dünya üzerindeki ilk gününde karşısına çıkan kurnaz tilkiler gibi, bizi baştan çıkaracak deneyimlere macera hevesimiz yüzünden açık olacağımız bir zaman dilimindeyiz.

Ay tutulmasına zorlu açı kalıbı ile müdahale eden Mars Balık’ın 13 Haziran tarihinde Balık burcu yöneticisi fantastik algının gezegeni Neptün’den alacağı bir diğer zorlu açı, bizi ne yöne gideceğini bilmeyen Pinokyo’nun şaşkınlığı ile karşı karşıya bırakacaktır.

Mars Balık’ın 13 Haziran tarihinde Balık burcunun yöneticisi fantastik algının gezegeni Neptün’e yapacağı bir diğer zorlu açı, bizi ne yöne gideceğini bilmeyen Pinokyo’nun şaşkınlığı ile karşı karşıya bırakacaktır.

Yolunu kaybeden Pinokyo’nun hevesli aceleciliği ve deneyimsizliği gibi, gökyüzündeki karışık enerjiler de bu dönemde bizi yanlış yönlendirebilir ve yanlış insanlara inanmak zorunda bırakarak yaşamdaki yolumuzu kaybetmemize yol açılabilir.

Bu tutulmada bizi hayal kırıklığından ve Mars Balık enerjisinin yıkıcı etkisinden koruyacak olan, Pinokyo’nun vicdanı karakterindeki Jiminy Cricket’tır.

İkizler yöneticisi Merkür’ün, Uranüs gezegeninden aldığı olumlu açı bu tutulmada Jiminy Cricket görevi görecek ve yaşadığımız kaosa bir nebzede olsa düzen getirmek için vicdanımızın iç sesine fısıldayarak bizi uyaracaktır.

İç sesimizi dinleyebilme kabiliyetimiz vicdanımızı duyma kapasitemize bağlıdır.

Yengeç burcundaki Merkür, duyarlı ve koruyucudur. Duyguları entelektüel zekanın ötesinde tutar ve bir Jiminy Cricket gibi vicdan görevi görür.

Merkür Yengeç’in Uranüs’ten aldığı etki ile iç sesimizde şimşek gibi çakan farkındalıklar ve evrensel doğrular vicdanımızın sesi olan Jiminy’i ortaya çıkaracaktır.

Ayaklarını yere sağlam basmak isteyen Boğa burcundaki Uranüs’ün ve geçmişteki deneyimlerimiz üzerinden yarattığımız doğrularımızı temsil eden Yengeç burcundaki Merkür’ün, gökyüzündeki olumlu açısı sayesinde iç sesimiz bize yardımcı olacaktır.

Bu dönemde karşınıza ilk çıkan ve sevecen gibi gözüken kurban rolündeki tilkilere inanmayın.

Doğru olduğunu düşündüğünüz her ne ise; bu tutulmada karşılaştığınız fikirlere ve insanlara dikkat edin. Yaşadığınız deneyimlere karşı meraklı, dürüst ve iyi niyetli şekilde yaklaşarak doğru yolu arayın.

Unutmayın, doğru sorulan bir soru her zaman size en doğru cevabı getirecektir. Yaşadığınız anlam bulanıklığı varsa bunları sorgulamayı ihmal etmeyin.

İçinizde şimşek gibi çakan duyarlı ve temkinli Jiminy Cricket enerjisini dinleyerek, her yola her an geri dönme ihtimalini göze alarak çıkın.

Vicdanınızın sesi ruhunuzdan uzaklaştığında, kendine yalan söyleyen benliğiniz yaşamdaki görüşünüzü bozar. Yalan söyleyen uzun burunlu Pinokyo gibi, görüş mesafeniz kaybolduğunda yaşamda hedeflediğiniz yol da uzar. Uzun sürse de sizi sadece temkinli, dürüst ve cesaretli bir vicdan doğru yola çıkaracaktır.

Geri giden gezegenler ve zorlayıcı açı kalıplarıyla dolu olan bu gökyüzü enerjisi ile yaşayacağımız bu tutulmalar, kadersel etkiler yaratacak ve gelecekteki karmamızı oluşturmamıza yardımcı olacaktır. Bu dönemde ruhunuz fanteziler ve yalancılar tarafından ele geçirilirse yaptığınız ve söylediğiniz her şeyi bu yalanı devam ettirmek adına meşru hale getirmeyin.

Gelecek karmanızı bu dönemde yarattığınızı size hatırlatan içinizdeki Jiminy’e her defasında kulak verin.

Cesur ve dürüst davranarak, başkalarına veya size ait olmayan fikirlere duyarlı kaldığınızda, evrensel doğrular üzerinden yaşama bencil olmadığınızı kanıtlamış olursunuz. Ve böylelikle bu dönemde kurduğunuz tüm hayaller, Pinokyo’nun bir çocuğa dönüşmesi gibi gerçek olacaktır.

Pinokyay Ay Tutulması yazımı hikayedeki şarkının sözleri ile bitirmek istiyorum, hepinize hikaye sonunda Jiminy Cricket’ın kazandığı vicdan memuru altın madalyası tadında bir tutulma enerjisi diliyorum.

Hayali istiyorsan yürekten

Hiçbir istek imkânsız değildir

Kayan yıldıza bakıp dilek tuttuğunda

Fark etmez kim olduğun

Ne geçiyorsa yüreğinden gerçek olur

Hayalini istiyorsan yürekten

Hiçbir istek imkânsız değildir

Kayan yıldıza bakıp dilek tuttuğunda

Hayal edenlerin yaptığı gibi, kader insaflıdır

Gösterir seven insanlara

Gizli özlemlerine tatlı kavuşmalarını

Beklenmedik bir anda

Kader gelir ve görür içinden geçeni

Kayan yıldızlara bakıp dilek tuttuğunda,

Hayallerin gerçek olur!

Doğruluk, cesaret ve saf sevgiyle,

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZCope 2020