ASLAN BURCUNDA 🦁 DOLUNAY

Ünlü astronom Kopernik tarafından 1543 senesinde geliştirilen güneş merkezli evren modeline göre tüm gezegenler Güneş’in çevresinde döner.

Bilimsel olarak belirlenen bu uydu modeline göre kişisel doğum haritalarımızdaki güneş burcumuz, yaşamda birey olarak seçtiğimiz kimlik, içsel donanımlarımız, yeteneklerimiz ve isteklerimizin temsilcisidir.

Aslan burcu, Güneş’in yönetiminde olan tek burçtur. Bugün Aslan burcunda gerçekleşecek dolunay bu yüzden yaşamaki bireysel ihtiyaç ve isteklerimizi, kimliğimiz ve egomuz üzerinden ortaya koymamıza bizi teşvik edecektir.

Evrimleşmek adına ihtiyaç duyduğunuz değerler bu dönemde meydan okuyucu olacaktır. İçimizde kendimizi ifade etmek üzerine yoğun bir baskı hissedeceğiz.

Dolunaylar bitişler ve sonlanmalar ile ilgili olduğundan, aslan burcu dolunayın yoğun enerjisi düşük titreşimli duygularımızı ve olaylara dramatik yaklaşımlarımızı hareketlendirecektir. Yaşamda bireysel olarak seçtiğimiz kimliği ortaya koyarken bir anda ortaya çıkabilecek korkularımız ve gölgelerimiz kendimizi ifademizi zorlaştırabilir.

Bu dolunay ’da vereceğeniz kararların sürdürülebilir değerler üzerinden belirlenmesi ve güvenlik hissi çok önemlidir. Plüton’un dolunay’a yaptığı huzursuzluk açısı, kimliğimiz ile ilgili bazı rahatsız edici kararlar aşamasında olduğumuzun bilgisini vermektedir.

Aslan dolunay’ın kadersel ay düğümleri üzerinden oluşturduğu büyük kare açı, sabit nitelikte olduğundan, verilecek olan kararların geri dönülmez olabileceği niteliği ile ilgili bizi uyarmaktadır.

Duygusal aşırılıklara ve dramalara çekilebileceğimiz bu dönemde bireyliğimize sahip çıkarken aynı zamanda sakin kalabilmeyi kendimize hatırlatmamız sonradan uğraşmamız gereken musibetlerden bizi koruyacaktır.

Toplumdaki ve yakın ilişkilerimizdeki aşırı beklentiler başımızı kolayca belaya sokabilir. İhtiyaçlarımızı belirlemek ve isteklerimizi ortaya koymak kolay olsa da, arkasında durmamız gereken sabit kararlarımızın sorumluluğu ile bu dönemde karşımızdakilere ne kadar kükrememiz gerektiğini belirlemek bu dolunayın en önemli mesajıdır.

Uzun süredir karşılığı olmayan isteklerimize bazı cevaplar bulacak olmamız, bu cevapların sürdürülebilir değerlere sahip olduğu anlamına gelmeyebilir.

Aslan burcunda gerçekleşen dolunay bizden yeni bir kimlik isteyen değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Yaşamda bazı sonlardan korktuğumuzda, konforsuz konfor alanlarımıza ya da yaşamaya alıştığımız acılara tutunarak, bize artık hizmet etmeyen enerjilere sahip çıkmak adına anlamsız bazı mücadeleler verebiliriz.

Bu durumda potansiyelimizi keşfetmek adına kullanmamız gereken enerjiyi, elimizdeki süresi dolmuş egomuzu korku üzerinden kendimizi tetikleyerek korumak adına yanlış bir yaşam mücadelesi içine gireriz.
Ne olursa olsun biz olduğumuz gibi kalmak istesek bile, bir dolunay enerjisi ile kapımıza gelen güneş ve ay artık bizden karar vermeye zorunlu olduğumuz bazı sonuçlar talep eder. Eskiyi yok ederek, yeni olana hazırlanmamızı ister.

Egomuzun gelişimine direnirsek, yeniden doğmak adına tekrar tekrar ölmeye devam ederiz. Yaşamlarımızdaki süresi geçmiş istek ve ihtiyaçlarımızı dönüştürebilmek adına kazanamayacağımız bir mücadele içine gireriz.

Dersimizi alana kadar, sona ermesi gereken bazı enerjileri artık yaşamlarımızda istemediğimiz fikrine kendimizi alıştırana kadar.

Özümüzü ve kimliğimizi, dışa dönük bir şekilde toplum önünde ifade etmemizi engelleyen olaylar ve kişilerin benliğimiz üzerinde yarattıkları yıkımları ve engelleri fark ederek, onları dönüştürmeyi kabul edecek cesareti içimizde yaratana kadar.

Yıkıldığımız ve yandığımız kadar tekrar yaratabilir ve dönüşebilir miyiz?

Hayatınızı tekrar yapılandırmak ve özgür iradeniz ile verdiğiniz kararlardan sorumlu olmaya cesaret göstermek adına bu dolunayda yanmaya gönüllü olmaya?
Canınızın yandığı yerden, yeniden doğmaya ve eski-küf tutmuş tüm enerjileri hayatınızdan çıkarmaya?
Egonuz ve savunma mekanizmalarınız üzerinden yaratıcı gücünüzü tekrar yapılandırmaya ne dersiniz?
Tüm benliğinizle sahip olmak istedikleriniz için korkusuzca kalpten nefes almaya hazır mısınız?

O zaman istek ve ihtiyaçlarınız için kükremeye de hazırsınız demektir.

Aslan dolunayın ateşli enerjisi ya yok eder ya da tekrar yaratır.

Dönüşüm kapımıza dayanmıştır.
Değişim, geceyi aydınlatan bir alev çıkarır.


Korkutan ama aynı zamanda cezbeden bir alev.


Cesareti yüzümüze vuran sıcaklıkta bir alev.


O zaman artık içinde bulunduğunuz sirkten uyanmak istediğinizi anlarsınız.

Bulunduğunuz yerden yukarı bakar,
Gökyüzünde görünen hiçbir engel bulamazsınız

Ay ile Güneşin gözle görünemez olan aşkından ve senin içindeki yangından başka.
Aslan dolunayın yaşamlarınızda çıkardığı ateşin sizi baştan yaratması adına cayır cayır yakması dileği ile,
Ateşle, sevgiyle.

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZcope 2022