Bugün Koç burcunda, Baharı 🌸 getiren bir Yeni Ay enerjisi var.

Koç burcu zodyak’ın ilk burcu olarak öncü enerjisi ile ilkbahar ekinoksunda başlar. Güneşi hisseden tüm bahar çiçekleri açar, yaprak döken ormanlar doğaya yeniden uyum sağlar. Günler uzar ve sıcak günler geri gelir.

Koç kendini ilk ortaya koyan ve tüm enerjilerin başlangıcına sebep olan ateş enerjisinin temsilcisidir. Koç’un cesur ve başlatma enerjisini ortaya koyan öncü yapısı tüm dünyanın varoluşunu temsil eder.

Çünkü her şey Ateş tanrısı olan Güneş’in var olması ile başlamıştır. Ateşin hem yaratıcı ve hem yok edici enerjisini anlamak için sadece gökyüzüne kafamızı kaldırıp güneşe bakmamız yeterlidir. Bakmaya başladıktan bir süre sonra gözlerimiz kamaşacak ve görme duyumuz kaybolacaktır.

Koç burcu yeni ayına zor açı yapan Satürn gezegeni ateşin kıvılcım ile başlayan etkisinin yok edici gücünü hatırlatıyor. Ve yaşamlarımızda bu yeni ay ile beraber ortaya çıkan dürtülerimize kendi inisiyatifimiz üzerinden engel veya kısıtlama getirmezsek isteklerimizin kendi kendini yok edebilen enerjisi ile ateşin kontrolü ele alacağına dair bizi uyarıyor.

Oğlak burcundaki Satürn gezegeni yeni ay enerjisinin ortaya çıkardığı ihtiyaç ve isteklerimizin sabırsız ve ateşli enerjisine hükmedebilmemizin tek yolunun sabırlı ve sakin kalmaktan geçtiğini söylüyor.

“Ateşi yönetebilmek ona hükmedebilmeyi gerektirir.” diyor.

Koç burcundaki Yeni Ay yaşamlarımızda bir kıvılcım etkisi yaratarak ihtiyaçlarımız üzerinden kendini hissettiriyor ve Satürn gezegeninden aldığı zorlu açı ile uzun süredir uyuyan ihtiyaçlarımızı, korkularımız üzerinden bizi harekete geçiriyor.

Yaşamlarımızdaki her yeni başlangıç bilinmezliği de beraberinde getirir. Yeni bir durumla karşı karşıya kaldığımızda içimizde korkuya benzer bir duygu hissederiz. Aslında o duygu bir korku değil hiç denemediğimiz bir şeyin bilinmezliğine karşı olan histir.

Korku aslında bizi korumak için vardır. İçimizde engeller ve kaygılar yaratır.

Kendimizi korumayı hatırlatır. Ölçülü olan korku her zaman faydalıdır.

Eğer korku yapıcı bir yöne yönlendirilmezse ateşin yok edici etkisi gibi ortayı yangın yerine döndürecek etkiler yaratır.

Sabırsız Koç ve otoriter Oğlak burcu öncü yapılarıyla birbirine zor açı yapan enerjileri temsil eder.

Bu enerjiler adeta birbiri ile hırslı bir mücadele ve rekabet içindedir. İki burç da öncü olduğundan başlatma inisiyatifine her ikisi de aynı anda sahip olmak ister. Gözlerimizi hedefimize karşı kilitler ve bizi güneşe gözümüzü dikmiş bakıyormuşuz gibi kör edebilir.

Dengesi olmayan korku ve hırslar yaşamda bizi yok edebilecek en güçlü enerjilere sahiptir.

Bu Yeni Ay’da dikkat etmek ve sabırlı olmak en büyük erdemdir.

Hepimiz yaşamlarımızda baharın gelişi ile başlatma ve sonlandırma arzuları ile yanıp tutuşan haldeyiz. Yeni ay bizden öncelikle hayatımızda başlamasını istediğimiz ve yaşam motivasyonumuzu sürekli hale getirmek adın gerekli gördüğümüz değişimleri doğruluk ve süreklilik sağlayacak şekilde yerlerine koymamızı istiyor.

Kişisel haritalarımızda Koç burcunun yönettiği ev alanlarımız, Koç burcunda yer alan gezegenlerimiz ve Koç burcu yöneticisi olan Marsın hangi evimizde olduğunu bilmek önemlidir. Bu ateşli enerjiyi hayatımızın hangi alanında yaktığımızın farkında olmak bize yaşamlarımızda hangi enerjileri yönetmemiz gerektiğine dair bilgi verir.

Ateşin ve kıvılcımın olduğu yerde her zaman başlangıçlar vardır fakat aynı yerde yangına dönerek alevin her şeyi kül ederek söndüğü sonlar da vardır.

Bazen başlamasını arzu ettiğimiz şey aslında bizim ihtiyacımız olan şeyin dışına çıkar fakat biz bunu ancak ateşi yaktıktan sonra anlarız.

Koç burcunun öncü ve ateş elementine ait yapısından dolayı bir şeyleri başlatmak için ateş yakmak ile ilgili hiçbir tereddüttü yoktur fakat ateşin sönmesini engelleyemediği yerden sabırsızlık ve düşüncesizlik yüzünden ortaya çıkardığı sonuçları ise çoktur.

Koç burcu önderlik ederek yarattığı değişimin, yaktığı ateşin sonuçlarını hiç düşünmez.

Kıvılcım ile başlayarak harlanan alevin kendini mi yoksa tüm ormanımı yok edeceğini hiç bilinmez.

Bu Yeni Ay’da başlangıç ateşi istediğimiz gibi yandığında onu kontrol altında tutacak olan güce sahip olup olmayacağınızı sorgulamayı unutmayın.

Koç burcundaki ateşli Yeni Ay enerjisinin Varoluşumuza hizmet etmesi gereken eylemlerimizi hırslarımıza ve korkularımıza yenilmeden hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak yangınları getirerek, hepimizin içindeki yaratıcı gücü harekete geçirmesini dilerim.

Kav ve Kıvılcımla,

Ateşle, barutla.

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZCope 2019