❍ TERAZİ DOLUNAYINDA, KIŞ UYKUSUNDAN ULUYARAK UYANAN
🐺 İKİ KURT

İçimizdeki iki güç arasındaki savaşı konu olan İKİ KURT HİKAYESİ aslında bir efsanedir.

Her insanın kalbinde iki kurt yaşar. Biri ‘beyaz’ biri ‘siyah’ olan bu iki kurt arasında olduğu gibi içimizde de her zaman bir mücadele vardır. Aklımızı ve duygularımızı, isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı yaşam içerisinde dengelerken her zaman bu iki kurda başvururuz.

Bu iki hayvan arasındaki hikâye, birbirini tamamlayan iki karşı güç arasında yaşanan savaşı konu aldığından, aynı gökyüzünde karşıt olan iki ışık gibi, Ay ve Güneşin dansını bize hatırlatır. Bu efsaneyi bilmeyenler için Terazi Burcunda gerçekleşen dolunay üzerinden sizinle paylaşmak istiyorum.

Dolunay astrolojide bitişler ve sonlarla ilgilidir; Terazi burcunun ilk derecesinde gerçekleşen bu dolunay yaz ekinoksunun ilk gününü temsilen içimizdeki kış uykusuna yatmış olan iki kurdu uyandırır. Yaşamlarımızda uzun zamandır beklemede olan bazı durumlar başka bir durumun harekete geçmesiyle sonlanır. Fakat uykudan uyandığımızda bizi nasıl bir geleceğin beklediği özgür irademiz ile vereceğimiz kararlara bağlıdır.

Terazi burcu Astrolojide zevki ve eğlenceyi temsil eden Venüs gezegeni yönetiminde olan burçlardan biri olarak astroloji haritasında 7.Ev olan evlilik, ortaklık ve kişiler arasındaki ilişkileri temsil eder. Öncü yapıdaki Terazi burcu bize sevgi ve ahengin başkalarıyla nasıl paylaşılması gerektiğini anlatır. Ve bunu adalet, gerçeklik ve uyum temalarına saygı göstererek yapmaya çalışır.

Bu dolunayda içinde bulunacağımız durumlarda yolumuzu içimizdeki iki kurt arasında dengeyi kurarak bulmaya çalışmak yaşamımıza huzur getirecek önemli sonların başlangıcıdır.

Bu dengeyi bulmamızı kolaylaştıracak olan kış uykusundan uyanan iki kurttur. Bu iki kurdun ormana çıkıp baharı yaşamaya başlamadan önce birbiri ile anlaşması bu yüzden çok önemlidir.

Gökyüzündeki enerjiler yaşamlarımızda uzun zamandır ihtiyacımız olan huzuru yaratmak adına içinde yaşadığımız anın farkındalığını önümüze getiriyor ve bize kendimize karşı dürüst ve adaletli şekilde davranmadan yaşamlarımızda dengeyi bulamayacağımızı hatırlatıyor.

Terazi dolunayı hikayesine benzeyen “Cherokee Kabilesinin İki Kurt Efsanesi” yaşlı bilge bir adamın gece ateşin başında torununa öğretici bir ders anlatmasıyla başlıyor.

“Daima içimde savaşan iki kurt var. Siyah olan öfke, nefret ve yalanlarla dolu; Beyaz kurt ise sevgi, hakikat ve huzurla doludur.

Bu bir savaş gibidir ve bazı günlerde içten içe hiddetlenir.” #dolunay

Çocuk bir süre düşünür ve “Peki bu savaşı hangi kurt kazanacak?” diye sorar.

Yaşlı adam torununa cevap verir. “Hangisini beslersen o kazanacak.”

Terazi burcu, öncü yapısı nedeniyle ortaklıklar içinde liderlik pozisyonunu üstlenerek değişimi ya da ilerlemeyi başlatabilen burçlardan biridir. Gerçekleşen dolunay iki öncü burç olan Koç ve Terazi aksında gerçekleştiğinden bu karşıtlığın oluşturduğu başlangıç, bizi geleceğe yönelik atacağımız adımlara karşı uyarır. Ve değişime karar vermeden önce yaşamlarımızda oluşturmak istediğimiz dengeye hangi yol üzerinden varmamız gerektiğine dair bizi sorgulayarak barış adına içimizde bir savaş başlatır.

Değişimi hayatlarımıza getirecek olan sonuçları belirleyen içimizdeki iki kurdun anlaşmasıdır.

Kurtlardan hangisini beslersek o kazanacaktır.

Kendimizi dışa dönük ve açık bir şekilde önce kendimizle sonra karşımızdaki kişi ile ‘anlaşmaya gönüllü’ olarak ifade etmek, gelecekte bizi içinde hayal ettiğimiz sonuçlara taşır.

Hangi enerjiyi büyütürsek her zaman o kazanır.

Dolunay; bir durumun, olayın ya da bir projenin tamamlanarak potansiyeline ulaştığı noktayı gösterir. En iyi sonucu elde etmek için yaşamda umudun her zaman bir yeri olduğunu söyler. Bu dönemde iki uç arasında zor bir seçim yapmanız gerekiyorsa acele etmeyin, önce kendinizi yani içinizdeki kurtların istek ve ihtiyaçlarını teker teker dinleyin. Mantıklı ve dengeli bir karar vermek için önce her zaman sakinleşmek gerektiğini ve bunu ancak sezgilerinize verdiğiniz içsel cevaplar ile yapabileceğinizi unutmayın.

Her olayın yaşamda iki tarafı vardır ve bunu tartarak harekete geçmek bize zaman ve deneyim üzerinden bilgelik kazandırır.

Terazi hava burcu olarak yaşamdaki entelektüel enerjiyi temsil eder. Yazmak ve konuşmak bu dolunayın tüm haberlerini bize ulaştıracak olan en önemli araçlarımızdır. Fakat Balık burcunda geri giden Merkür işleri biraz çarpıtarak karıştırabilir, beklediğimiz sonuçları yaşamayı geciktirebilir. Böyle bir durumda dengeyi bulana kadar tarafsız kalmak ve adaletin yerini bulması için zaman kazanmak en yüksek faydamıza olacaktır.

Terazide gerçekleşen dolunay; anlayışı, kabullenişi ve uyumlu düşünceleri işin sonunda hep ödüllendirir. Bunun için bazen beklemek gerekir. Bu dolunayda bir karar vermeden, önce içinizde uluyan siyah kurdun ihtiyaçlarını ve isteklerini dinleyin. Hemen hüküm vermeyin, onu biraz sakinleştirmek adına kendinizi önce siyah kurdun dilinden içinizdeki beyaz kurda ifade edin. Karşınızdaki beyaz kurdu savunmaya geçirmeden siyah kurdu sevgiyle dinleyin.

Bu dönemde içimizdeki iki kurdu temsilen kendi içsel huzurumuza ve akıl gücümüze başvurmadan alacağımız her karar doğrularımızı yanlışlardan ayırmamızı zora sokar.

“Acele işe şeytan karışır.” sözü bize dolunayın en önemli mesajıdır.

Kendimizi anlamadan alacağımız her karar ve yapacağımız her açıklama karşımızdaki tarafından anlaşılmamızı imkansızlaştırır.

Tüm öfke ve kızgınlıklar sevgi karşısında zayıflar. #açıkalp

Ve bir insan gerçekten sevilebilmek istiyorsa önce kendisini anlayıp sevmelidir. Kendisini ifade etmeden önce içindeki iki kurdu sevmeli ve dinlemelidir. ♥️

Kendimizi duyulur ve anlaşılır hale getirmek için dikkatlice ve sağduyulu şekilde düşünmek bizi her zaman ihtiyaçlarımıza ulaştırarak sakinleştirir. Sonrasında vereceğimiz her karar bize durumların içerisinde manevra yapabilme imkânı ve zamanı sağlayarak mutlu sona ulaştırıverir.

İçinizde uyanan iki kurt ormanınızdaki bireyler tarafından duyulmayı istiyor ve bunu kendi gözlerinden yaşamı idealize ettiği yerden yapıyor.

Yaşamda bedel ödemeden hiçbir ilişkinin bir sonuca ulaşmayacağı gerçeğini hatırlarsak, bunu önce kendimizle kuracağımız ilişkide yapmalıyız. İlişkilerimizde yapıcı, dengeli ve öncelikli olabilmek adına önce kendi duygularımız için zaman ve alan yaratmalıyız.

Kendinizi sevmek ömür boyu sürecek olan gerçek bir aşk hikayesini başlangıcıdır. #oscarwilde

Bu yaşamda kuracağımız en önemli ilişki daima ve öncelikli olarak içimizdeki iki kurt ile olmalıdır.

Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZCope 2019