kova burcu ♒︎ Dolunay

Kuyunun dibindeki kurbağa gökyüzünü kuyunun ağzı kadar zanneder.

Bugün gökyüzünde Kova burcunda bir dolunay gerçekleşiyor. Yaşamlarımızda birikmiş enerjilerin ortaya çıkmasını kolaylaştıracak niteliğe sahip olan bu dolunay, gerçekçi planlarımızı ve mantıklı olmanın geleceğimizi yönlendirebileceği gerçeğini beraberinde getiriyor.

Dolunay fazında tüm bilinçaltı duygularımız görünür hale geldiğinden rasyonel Kova burcunda gerçekleşen dolunayda, duygusal ihtiyaçlarımızı aklımızla uyumlu biçimde ifade edebilmek çok da kolay olmayacaktır.

Kova Burcu astrolojide “daha henüz meyve vermemiş gelecek planlarımızı ve kendimizi içinde hayal ettiğimiz yaşam amaçlarımızı” yöneten 11. evin temsilcisidir. Kova’nın glifinideki ♒︎ su dalgaları insan yaşamına yön veren rasyonel bilginin ve bizi titreşimleri ile geleceğe taşıyacak ideallerimizin işaretidir.

İnsan şimdide, şu anda yaşar ve kendilerinin yarattığı bir zaman diliminde yani geçmişte ya da gelecek hayallerinde yaşayan bireyler zamanla hayal kırıklığına uğrar.

Çünkü “gelecek” ancak şu an alınacak kararlardan ibaret olan bir yaşam alanıdır. Kova dolunayında bugüne dayanan ve hakikati henüz ispatlanmamış ya da belirsizliklerle dolu olan bilgilerin yoğunluğu bu dönemde başımızı ağrıtabilir.

Kova burcunun temsil ettiği rasyonel bilgi üzerinden gelecek planlarımız adına geliştirdiğimiz farkındalıklar bu dolunayda bizi ideallerimize ulaştıracak en temel yapı taşıdır.

Kova Ay, Aslan burcuna geçen Güneş ile yaptığı karşıt açı ile zorlu bir dolunay enerjisinin bizi beklediği mesajını veriyor. Güneş, Aslan burcunda yönetici olduğundan etkileri bu dolunayda fazlasıyla ortaya çıkaracaktır.

Bireyliğimizin gelişimi, ihtiyaçları ve geleceği için mücadele vereceğimiz bir zaman dilimindeyiz.

Mars’ın 29 Temmuz’a kadar sürecek Aslan burcundaki tutumu yüzünden aksiyonlarımızı bu dolunayda dramatik şekilde dile getirmemiz kolaylaşıyor.

Bireysel olarak kendimizi sağlıklı bir şekilde ifade edebilmemiz adına bu enerjiyi yaratıcı olarak kullanmamız bu dönemde önem kazanacaktır.

Kova burcundaki dolunay, bazı yolları kalbinle değil, aklınla yürümen gerekir diyerek bu dolunayda vereceğimiz kararlar için bizi uyarıyor.

Kendimi ruhsal bir savaşçı olarak gördüğüm evrende bu ikilem arasında sıkça kaldığımı itiraf etmeliyim. Kalbim ve aklım arasındaki savaş sanki yüzyıllardan beri ruhumun her detayına işlenmiş bir lanet çoğu zaman bir ödül gibi.

Kalp, ruh ve beden arasında denge kurarak bu dünyada normal bir ruh ve toplumun bir bireyi olarak yaşamak Kova çağına girmeye başladığımız bugünlerde gittikçe zorlaşacağa benziyor.

Teknolojinin ve sosyal medyanın gelişmesi ile oluşan sosyal kimliklerimiz, isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı, özümüzü ve kişiliğimizi birbirine karıştırmamıza neden oluyor.

Akıl ile savaşmak durumunda kalan kalp, müttefik olması gereken iki ülkenin birbirine düşman olması gibi sürekli güç kaybediyor.

Kalp ve akıl arasındaki savaştan sağ çıkan bir ruh belki de hiç olmamıştır.

Kalp kazandığında akıl kaybederse, kazanan olmayacaktır.

Akıl kazandığında kalp kaybederse, çekilen acı azalmayacaktır.

Aslan burcundaki Güneş bize somut isteklerimizi anlatırken, Kova burcunda bulunan Ay ise soyut ihtiyaçlarımızı anlatır. İnsan hem soyut hem somut bir varlıktır. Bununla birlikte soyutluk ve somutluk kaynaklarımızı besleyen tek şey düşünme, kavrama ve anlama yetimizi besleyen yüksek zihnimiz olabilir.

“Akıl” bizi neyin iyi ve doğru, neyin yanlış ve kötü olduğu bilgisine ulaştırır.

Rodley Collin’in dediği gibi;

“İnsanın deliliği ve anormalliği özü ile kişiliği arasındaki uzaklıktan doğmaktadır. Bir insan kendisinin ne olduğunu daha fazla bildikçe, akıllılığa daha fazla yaklaşır. Kendisi hakkındaki hayali, gerçekte ne olduğundan uzaklaştıkça, daha fazla delirir.”

Yaratmak için bazen yıkmak gerekir.

Genelde iki yanlışın bir doğruyu götürdüğü söylenir.

Fakat içinden geçtiğimiz belirsizlikler ile dolu bu dönem, bize iki yanlışın iyi bir doğru ortaya çıkarabileceğinin mesajını veriyor.

Başarılı olmak için bazen tüm umutlarımızı başa sarmak, geleceğin farkındalığına doğru yeni bir yol yaratmak bu dolunay sonucunda bir “tercih” haline geliyor.

Kova burcu hedeflerine ulaşmak adına sabit yapısıyla senelerce aynı düzen içinde kalarak mesafeli ve soğuk bir şekilde yoluna devam etmek ister. Fakat yaşamda bir zaman gelir ve yaşamla bağlantı kurmadan ve yeni sorumluluklar almadan ilerlemek istediğimiz gelecek planlarımızın tüm düzeni yok olur.

Günlük hayatımızda bize anlam ve ilham veren bazı kaynaklar bir gün gelir size yetmez hale gelir.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Kova burcunun modern ve klasik iki yöneticisi Uranüs ve Satürn arasında uzun süredir devam eden zorlu açı, 8 Ağustos’ta gerçekleşecek Aslan Yeni Ayı’nda tetiklenecek ve yarına güvenle bakmamızı engelleyen kaynaklarımız ile ilgili istemeden de olsa bazı sabit kararlar almak durumunda kalacağız.

Duygularımız ve ihtiyaçlarımız Ay tarafından yönetilir. Kova burcunda gerçekleşen dolunay enerjisi, gelecekteki bireysel özgürlüklerimiz için bir savaş başlatıyor. İsyan çıkarıyor ve bilinç altımızdaki dengesi bozulan değerlerimiz ve hayallerimiz kendilerine ait özel alanlar için bilincimizle bir anlaşmaya varmak istiyor.

Geçerliliğini kaybetmiş ve modası geçmiş olan fakat alışkanlık üzerinden korumaya devam etmeyi tercih ettiğimiz “değerlerimizden” taviz vermeden, kendimizi hayalini kurduğumuz bir geleceğin içinde göremeyiz.

Hiç ulaşamayacağımız bir yarına takılı olarak kalmak, gelecekte yaşamanın en büyük tehlikesidir.

Albert Eistein’ın dediği gibi:

“Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.”

Kova Burcu kendimiz için istediğimiz geleceğin farkındalığını bize sunar.

İdeallerimizin ve değerlerimizin üzerinden var olan alışılagelmiş yapıları ve sınırları reforme ederek bizi geleceğe taşır.

Kova dolunay, şimdiye kadar tekrarladığımız ve bir hedefe ulaşamadığımız yapıları teker teker dağıtıyor. Tarafsızca hareket edebilmemiz adına bizden yeni alanlar istiyor. Sürekli aynı yerden olaylara bakarak, aynı sistem içinde duyarsızca umutlarımıza ulaşmayı bekleyerek ancak belli bir mesafeden geleceğimize yaklaşabileceğimizi hatırlatıyor.

Hayalini kurduğumuz geleceği yaratmak için bizi eyleme geçiren bir dolunay enerjisi içerisindeyiz. Kova burcu modern yöneticisi olan ve yaşamlarımızda şimşek etkisi yaratan Uranüs gezegeninin, klasik astrolojideki Kova burcu yöneticisi Satürn gezegenine yaptığı sert açı dolayısıyla ortaya çıkacak etkiler ani ve kontrol edilmesi zor olan enerjileri bu ay aktive edecektir.

Kova dolunayın rasyonel zihnimize hitap ettiği alanı anlamak için bilincinizde şimşek etkisi yaratan farkındalıklara gözlerinizi dikin. Bu farkındalığın şimşek etkisi ve titreşimini, eminim o enerjinin içerisindeyken hissettiğinizde ne olduğunu hemen anlayacaksınız.

Kova Burcunun yönettiği 11. ev aynı zamanda astrolojide, arkadaşlıklar evi olarak bilinir. Buradaki “arkadaş” sözcüğü bildiğimiz anlamda dostlukla pek bir ilişkisi yoktur. İçine dahil olduğumuz “toplumsal grubun” yaşam hedeflerimizi bize yansıtan ve yakınlaştıran bireylerini temsil eder.

Yaşamın anlamını bulmak için bize farkındalık ve ilham verecek bir çevreye ihtiyaç duyarız. Kendimiz için istediğimiz geleceğin sembolü olan insanlar, kendi amaçlarımızı ortaya koyabilmemiz adına bize destek olmalıdırlar. O yüzden kiminle arkadaşlık edeceğimize ve hangi sosyal grubun içinde barınmak istediğimize kendimiz karar veririz.

Bu dolunay sırasında kişisel ilişkilerimizde yaşayacağımız deneyimler, sabit varsaydığımız bazı ilişkilerin bozulmasına sebep oluyor.

Etkisi şimşek hızında olacak bu deneyimler içinde yapabileceğimiz en uygun eylem, yaşadığımızı sindirebilmek ve kabul etmek adına kendimize zaman kazandırmak olacaktır. Bunun için tepkilerimizi ani şekilde ortaya koymadan önce kendimize ait sakin kalacağımız bireysel anlar yaratmak yaşadığımız enerjiyi doğru şekilde yönlendirebilmenin en nazik yoludur.

Dolunay enerjisinin yarattığı deneyimi bu dönemde bir deney olarak değerlendirebilirsek, bu deneye kendimizi hazırlayabileceğimiz bir laboratuvar odasına ihtiyacımız vardır. Yaşamın alıştığımız değerlerinden geri çekilerek yalnız kalabileceğimiz ve hayat amacımızı değerlendirebileceğimiz sakin ve sessiz bir alan bize kendimizi iyi hissettirecektir. Bazen ileri gitmek için yürümek istediğimiz yolu tekrar gözden geçirmemiz, bize düşündüğümüzden daha çok zaman kazandırır.

Hedefimize doğru çıktığımız yolda durup nefes almak ve yola “doğru” yerden devam ettiğimize emin olmamız gerekir.

İki yanlış bir doğruyu götürür derler fakat bazen iki yanlış bir doğrunun oluşması için istediğimiz etkiyi yaratabilir.

Bunun için zamanımızdan ya da modası geçmiş hayallerimizden taviz vermekten başka yolumuz yoktur. İçinde bulunduğumuz durumu değerlendirmemiz gereken, yaşamlarımızda şimşek etkisi yaratan bir farkındalık dolunayı ile laboratuvarda yani deney alanı olan yaşamlarımızda bu sefer kendimizle, Kova burcu bireyselliği ile baş başayız.

Kova burcu yaşama bazen insanın yaşama stratejisine uymayan bir alandan bakar. Bir Çin atasözü der ki;

“Kuyunun dibindeki kurbağa gökyüzünü kuyunun ağzı kadar zanneder.”

Kuyunun dibindeki kurbağanın gökyüzünü görebildiği kadar yaşamı anlamlandırmaya çalışır. Geleceğimizi yaratacak olan eylem belli kalıpların dışına çıkmak ve içinde bulunduğumuz kuyunun ötesine bakmaktır.

Uzun süredir içinde bulunduğumuz belli bir mesafede kalarak sabit kılmayı arzu ettiğimiz değerler bu dolunay enerjisi ile açığa çıkıyor.

Duygu durumlarımızda bizi “huzursuz” eden deneyimler ve insanlara karşı birey olarak mücadele vermek ve kimliğimizi korumak durumunda kalacağımız bir zamandayız.

Kişisel hedeflerimizi engelleyen ve zamanımızı harcamamıza neden olan insanların ve durumların farkında olmak dolunayın en net mesajıdır.

Bireysel olarak gelecek planlarımızı kapsayan yaşam alanlarımızın bizden talep ettiği değişimi gerçekleştirmemiz için bizi harekete geçirecek olan bu tutulma enerjisi ile önümüzdeki günlerde birçok düzen bozulacak ve zaman içinde yeniden yapılanacaktır.

Hayatınızda hedeflerinizi gerçekleştirmeniz adına sizi baskı altında hissettiren değerler ve isyan içinde olan içsesiniz, sizden yaşama karşı duruşunuza yönelik bir değişim talebindedir. Dolunay sırasında yarattığınız eylemler veya ortaya çıkan olaylar bireyliğinizden ve gelecek hayallerinizden taviz vermeniz gereken bir yaşam alanının ortasında kendinizi ani şekilde bulabileceğinizi gösterir. Tepkinizi ortaya koymadan önce rasyonel şekilde düşüncelerinizi ve hislerinizi önce “tek başınalıkla” değerlendirmeniz en yüksek faydanıza olacaktır.

Bu değerlendirme sırasında kendimizden vereceğimiz her taviz bir tercih haline gelecektir.

Son olarak, Kova Burcu klasik astrolojide Satürn tarafından yönetilir. Satürn gezegeni yaşamın içinde varlığımızı sürdürebilmemiz adına ihtiyacımız olan bilgeliği, engelleri ve disiplinleri temsil eder. Kova burcunda bu engeller Satürn gezegeninin yönettiği diğer burç olan Oğlak’ın yaşama karşı geliştirdiği geleneksel yaklaşımından farklıdır.

Kova dolunay etkisiyle yaşamımızda hedeflerimize ulaşmak adına geçmişte yarattığımız bu disiplinler zamanla modası geçmiş değerler haline gelerek gitmek istediğimiz yolda bize engel oluşturur.

Kova enerjisinin yarattığı bu yıkıcı olabilecek bu engelleri kontrol altına alabilmek adına özet olarak;

♒︎ Yaşam hedeflerimize ulaşmamızı önleyen bu disiplinlerin ve engellerin farkına varmak ve sakin kalmak

♒︎ Yaşadığımız olaylara fevri bir tepki vermeden önce tek başına zaman geçirmek ya da ihtiyaçlarımızı sağlıklı bir şekilde ifade edebileceğimiz başka bir zaman adına bulunduğumuz ortamdan ayrılmak

♒︎ Pandeminin yarattığı engelleri ve bu dönemde amaçlarımıza uymayan kişi ve durumların üzerimizde yarattığı etkiyi kabul etmek

♒︎ Hayatımızda artık demode olmaya başlamış bu değer, ideal ve hedeflerin yerine koyabileceğimiz yaratıcı ifademizi besleyecek yeni yapılar oluşturarak bunları gerçekleştirecek çözümler bulmak

♒︎ Kova burcunun yaşama karşı geliştirdiği mucit yaklaşımı kullanarak bizden reform isteyen yaşam hedeflerimize yönelik ‘icat’ adını verebileceğimiz yeni bir algı ve zihin sistemi yaratmak

♒︎ Ortaya çıkardığımız yeni farkındalık ve yaklaşımları, geleneksel değer ve sistemler üzerinden yaşamlarımıza adapte edebilmek adına eylemde bulunmak gerçekleşen Kova dolunay etkisine en doğru şekilde yön vermemizi kolaylaştıracaktır.

Kova Burcu dolunayının hayatınızda yarattığı etkiyi bulmak adına meraklı ve hevesli bir kurbağa gibi kuyunun duvarlarını tırmanmaya niyet edin.

Yaşamınızda gerçekleşmesini istediğiniz hedeflere aynı kuyunun içinde sırt üstü suda yatarak, kuyunu duvarlarından gökyüzüne bakarak yıldızların ve hayatın sizin için olan anlamını göremeyeceğinizi kendinize hatırlatın.

Korkuya dayalı kararlar ile yaşanan bir hayat, hayat değildir.

Parlak ve seni riske çağıran yıldızların gösterdiği yolda gitmekte bazen ısrarcı olman gerekebilir, yoksa kendinizi can sıkıntısından patlamış bir şekilde anlamsız ve üzücü bir hayat yaşarken bulabilirsiniz.

Yarını, bugünden bize yaklaştıracak ve sizi yerinizden zıplatacak eylemlerde bulunmanız dileğiyle…

Korkmayın, Yaşayın.

 

Illustrated & written by Ayşe Zeynep Açıkalp, StarZcope 2021